TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008

Šesté album v pořadí a hodně osobitý styl. To jsou fakta, která mě napadají při poslechu zatím posledního alba tohoto legendárního projektu. Naživo už jsme ho mohli dvakrát přivítat v Praze. Jednou to bylo na E.T. Go Jamu v alternativním stanu firmy Levi´s. Podruhé loni v říjnu na samostatném koncertu v žižkovském Paláci Akropolis. Byl jsem na obou a ač je mi to líto, tu nádhernou atmosféru, ve které jsem se pohyboval na vás přenést neumím. Jednalo se alespoň pro mě o dost ojedinělé zážitky, které vám zůstanou na celý život. Jsou kapely kdy výsledky dlouhého bádání ve studiích jsou dílem všech členů, za projektem Banco De Gaia se skrývá mozek jediný a snad i jedinečný - Toby Marks. Banco De Gaia stvořil koncem 80. let, přesněji řečeno v roce 1989 v Leamington Spa. Inspiraci a vůbec chuť pustit se do nového projektu dostával Toby na základě čím dál více se rozjíždějící scény okolo britského acid houseu. Jeho hudba však nebyla nikdy založena pouze na hloupém programování bicích automatů. Díky svým cestám po asijských končinách byl touto exotikou hodně zaujmut a to se i následně projevilo na jeho tvorbě. Tak jako mnoho kapel (Transglobal Underground, Loop Guru, Fun Da Mental) jež začínají spadat do škatulky Ethna nebo World Music, kombinuje původní nástroje se současnými elektronickými možnostmi taneční scény. Jeho hudba není však určena na roztančené parkety kde byste vypouštěli duši - jde o skladby, u kterých se budete muset zamyslit hodně do hloubky a snažit se Tobymu porozumět spíše zabořeni do křesla v teple domácího krbu. Toby bude vaším soukromým vypravěčem, počítejte však s tím, že jeho příběhy budou dlouhé. Začátky neodbývá a rád si hraje s vašimi smysly, které jsou vybroušeny na nejvyšší možnost vnímání a které posléze odmění jednoduchou melodií. Zároveň tu však najdete hlubokou myšlenku jež vás přinutí uvažovat. Jeho první tracky vznikaly za spolupráce zvukového inženýra Andy Guthrieho. Ten s Tobym spolupracoval celkem šest let a stál za úspěchy jak prvního alba Maya tak i za nejznámějším dílkem Last Train To Lhasa. Stejnojmená skladba (v délce přes 11 minut) katapultovala Tobyho mezi undergroundově orientované publikum, aby ukázala že je mezi námi nový objev ambientně laděné tvorby, který to však umí také řádně rozjet.

Jeho hudba v sobě skrývá mnoho tváří - objevíte zde hip-hopové postupy, dotyky techna, to vše však velmi citlivě zabalené spolu s tradičními samply arabské kultury nebo asijských končin. Jeho velkou zásobárnou nápadů se pak stává především Tibet. Je si vědom dlouholetých křivd jež byly na tamním obyvatelstvu páchány a jako výraz soucítění pak působí jeho skladby plné bolesti a smutku. Na svou vlastní stránku http://www.banco.co.uk/ také umístil oddíl, který se problematikou Tibetu zabývá. Stává se tak jakýmsi hudebním vyslancem jemuž je jasné, že sám sice nic nezmůže a tak upozorňuje na toto dlouholeté příkoří alepsoň skrze stopy jednotlivých skladeb.

Po desce roku 1997 Big Men Cry, která obsahovala opět hodně dlouhé skladby a která vrhla do éteru pražského Rádia 1 lahůdku v podobě skladby Celestine, se předloni objevilo album The Magical Sounds Of Banco De Gaia. To u mě totálně propadlo. Nebylo vůbec ničím zajímavé a jeho náplň byla taková mdlá. U tak významného projektu mě tahle skutečnost překvapila a tak jsem doufal, že Igizeh pokaženou reputaci napraví. Devět nových skladeb a přes šestašedesát minut záznamu - to zní slibně! Seti 1 je úvodním trackem a už od prvních tónů budete bedlivě naslouchat s ouškama nastraženýma. Jedná se o ambientní intro, kde se to zvuky jen hemží. Najdete tu zpěv ptáků, výborně naprogramované perkuse, zkreslené chorály a hlavně dynamické beaty, které se valí vpřed z absolutní prázdnoty, aby nakonec svou silou gradovaly. Není to jen o dlouhodobém programování - potkáte tu i spoustu živých nástrojů. I když jde o motivy jež se stále opakují, nemůžu říct že se tu vůbec nic neděje. Nové zvuky doplňují již zajetá témata a celek staví pouze na Tobyho jasné představě. Pokud si Deep Forest zakládali na vykrádání vokálů afrických kmenů, Toby se také vždycky snažil zachytit věrohodně místní kultury do svých skladeb. Rozdíl mezi ním a Deep Forest však tkví v čistotě samplů - v případě DF šlo o dost silnou vokálovou složku, zatímco Toby Marks využívá hlasů dálného východu jako další nástroj, dochucující již tak dobrý výsledek trochou té exotiky. Hned další track Obsidian, je pro mě jednou ze skladeb roku 2000.

Přiznám se, že když jsem ji slyšel poprvé, uvěřil jsem že jde o nějakou dobře odvedenou remixovou práci. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil že i tuhle libůstku si napsal Toby sám a tak je regulerní tranceová věc na světě. Je to hodně příjemná skladba a nebýt propracovanému (místy až vyumělkovanému) zpěvu Jennifer Folker, jistě by mohla být ozdobou i nějakých tranceových setů. Ja až neuvěřitelné, jak dokáže Toby napínat vaše smysly. Nejdříve patřičně rozvíří atmosféru, aby první úder bicích (tentokrát jsou automaty takřka hmatatelné) přišel zlehounka až po dvou minutách a ty dál mohly neustále nabírat na intenzitě. Nejůžasnější je ten něžný vokál, který nezpívá, ale pouze si notuje do rytmu. Pokud stojíte o nějaký zpívaný text, musíte vyčkat na skladbu Glove Puppet. Hlas Jennifer se nechává unášet atmosférou skladby, místy zní jakoby zde zpívaly zpěvačky z Garbage či Portishead a silné kaskádovitě vystavěné plochy celek umocňují. Její hlas je hodně naléhavý, v závěru až úzkostlivě smutný. Pocítíte potřebu Jennifer pomoci, ale je to jen sen... Pokud jste si všimli výtečného zvuku, které vám tohle album nabízí, uvědomte si že mnoho věcí bylo kvůli výborné akustice točeno uvnitř obrovské pyramidy v Egyptě. Toby, velký cestovatel, tak tuhle desku pojmenoval právě po této pyramidě a tak společně se mnou můžete objevovat zajímavé hlasové ruchy na začátku tracku stejného jména. To co zaregistrujete, svádí ke srovnání s nějakým ponurým filmem či počítačovou hrou. Psychicky hodně náročný a hudebně členitý track se vrství různými náladami, aby konečně vyvrcholil a vy si mohli oddechnout. Hodně dramatické téma!

How Much Reality Can You Take má asi nejblíže k tvorbě Transglobal Underground. Objevují se zde v ethnu tolik využívané sitary, ženské hrdelní vokály v dálce, to vše je však smícháno s celkem příjemným perkusovým doprovodem a acidovou probublávanou smyčkou. V B2 je zase jako novinka použit turecký klarinet, který je napojen přes sampler a vytváří tak originální zvuk. Ve Fake It Till You Make It se v pomyslné druhé části této skladby objevuje jakýsi elektronický flašinet, kterému po těch letech nelze upřít půvab. Toby ukazuje svoji pravou muzikantskou tvář, protože propracovanost tohoto nástroje je na maximální úrovni. Opět jeden track, pro který stojí za to žít. Osloví vás, ohromí vás a pak si drze odjede neznámo kam... Hodně atmosférická skladba ukazuje mnohým hudbu budoucnosti - občasné retro návraty zpět a přitom to nejmodernější zařízení je k takovýmhle výtvorům určitě třeba.

Zhodnocení: Album roku 2000 mám pro vás v záloze příště, ale jinak by zlato náleželo právě projektu Tobyho Markse. Výhodou jeho skladeb je, že dopředu nikdy nevíte kam až se jeho programování dostane. Každopádně je velkým hudebním mozkem této planety a i když už jeho skladby nedosahují tak fenomenálních úspěchů jako Last Train To Lhasa, je jeho tvorba čím dál lepší a lepší. Zažil jsem ho dvakrát naživo a to co předvedl vyžaduje úctu. Pokud chcete na chvíli odejít z hudebního světa současných dnů (lacinými odrhovačkami počínaje a nesmyslnými výplachy konče), máte možnost. Igizeh je deska protkána nejrůznějšími změnami a náladami, kde tibetská inspirace čiší každým tónem.
Myclick9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ