TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008

Po nedávné recenzi na album projektu Universal Principles si vás dnes dovolujeme pozvat k další ochutnávce jednoho z nejdůležitějších labelů, který je již devět let spojován s kvalitní klubovou muzikou. Soma Recordings si vybrala pro své pořadové číslo 21 tentokrát projekt, který má s jinak deep a techhouseovou orientací labelu hodně málo společného. Za uměleckým pseudonymem Percy X se skrývá celkem všední jméno - Tony Scott. Tony se narodil roku 1969 v Paisley a jako takové "hudební nakopnutí" uvádí skladbu Black Riot od Todda Terryho. Ta ho zastihla v roce acidu na španělské Costa Bravě v klubu Benya a zapříčinila, že je tady s námi o jednoho kvalitního muzikanta více. Svůj první projekt založil s kamarádem Richardem Millerem pod názvem Havana. Skladby Ethnic Prayer a Shtoom tehdy ještě nevycházely na současném hudebním domově, ale na mnohem menším skotském labelu 23rd Precinct. Hudebních vydavatelství už stačil za svůj život vyzkoušet opravdu mnoho. Out On A Limb, Music Man, Aquatra jsou jen dočasná Tonyho zázemí a první velké vzrušení přišlo v roce 1995, kdy nahrál skladbu společně se známým anglickým producentem - Andrew Weatherallem (aktuální recenzi jeho projektu Two Lone Swordsmen najdete zde), který stál za projektem Sabres Of Paradise, remixy pro Bjork, One Dove, apod. Jejich skladba -3 (že by aktuální teplota toho času na teploměru?:-) strhla na Tonyho tvorbu celkem slušný zájem. Od roku 1991, kdy vydává u zmiňované Somy, vyšlo mnoho singlů a EPček a tak bylo jen otázkou času, kdy se objeví celé debutové album. Tentokrát jsou hudební náplní víceméně beaty a zajímavé zvuky, kde Soma Recordings popírá své houseové cítění a představuje tak tracky i pro to drsnější publikum. Jak už je u tohoto labelu zvykem, obal byl vyroben počítačovou grafikou, u které vám dá celkem problém najít nějaký skrytý smysl. Rozostřené obrazce skrývají svá tajemství a tak záleží pouze na vaší představivosti. Stejně jako u minule recenzovaných Universal Principles i tady se promítá téma spojené s gramofony. Zmenšenina technického výkresu ukazuje paradoxně gramofon jež není poháněn přímým náhonem, ale řemínkem (to by si pan diskžokej asi moc nezamíchal:-). My tu však dnes nejsme na nějaké výstavě obalů a tak hned můžeme skočit rovnýma nohama do záplavy zvuků a hudebních smyček.

Nějak už si začínám zvykat, že tento skotský label si zakládá na intrech jednotlivých muzikantů. Úvodní track je vždycky z jiného soudku než ostatní skladby. Nás čeká výlet do světa plného beatů a nových zvuků. Intro vás vnese do takového klidu před bouří. Táhlé plochy donekonečna opakované by se ujaly spíše v nějakém chilloutu. Hned další track (Break It Down) vám dá pocit, že šlo pouze o nějaké rozehrávání studiové techniky. To co se bude na vás z reproduktorů valit nyní, bude přece jen o něčem jiném. Jediným společným znakem pro všechny skladby zůstává snad jen nastavovaná kaše v podobě stále se opakujících motivů. Hudební náplň je pečlivě poskládána z hodně syrových (místy až nepříjemných) zvuků, které jsou studiovou technikou obnaženy až na hranice poslouchatelnosti. Soma tak po houseově orientovaných projektech (Silicone Soul, Gene Ferris, Universal Principles) odkrývá svoji druhou tvář, již ocení hlavně fanoušci minimalistického techna. I techno má však mnoho podmnožin. Pro ty z vás, kteří si tento drsný styl spojují pouze s vražednou rychlostí (kde se spodní hranice pohybuje okolo 170-180 BPM) tohle album nebude. Deska je spíš určena do setů takových odborníků, jakými jsou nedávní pražští hosté - Carl Cox či Dave Angel. Pro spoustu zatvrzelých technařů je asi zbytečné hovořit o tom, že album projektu Percy X se řadí mezi inteligentnější podskupinu tohoto stylu, ale Gain je tu opravdu spíše pro ty jež mají už po krk tanečních přeslazeností a potřebují se vyřádit a odbourat stres při drsných "groovy" skladbách. Opravdu hodně je z Tonyho tracků cítit pilování nových zvuků, aby získaly ten nádech budoucnosti jež je v nich nenápadně ukryt. Celkově je deska hodně futuristická a na rozdíl od jiných muzikantů jež jsou stále ještě schopni nacházet inspiraci v už "old school" detroitském technu, postrkuje Gain Tonyho hodně dopředu. Konkrétně v Break It Down se scházejí elektro zvuky s drsnými breakbeatovými pasážemi, aby výsledkem byla změť a syčení spolu s nejrůznějšími barvami bicích. Na singlu se tahle skladba nachází i v mixu švédského technomága Cari Lekebusche, ale my si tu na ní nepochutnáme.

U dalších tracků si začnete plně uvědomovat Tonyho styl. Valná většina současné hudby je vystavěna na šablonovitých aranžích. Skladba na 90% začne bicíma, ke kterým se přidá nesmrtelný hi-hat, vymyslí nějaká základní melodie a výsledek se obalí plochama. Tony skládá přesně naopak. Od první vteřiny jedou všechny nástroje spolu (třeba osm minut) s minimálními úpravami. Ty spočívají pouze v tom, že na 15 vteřin Tony vypne údery bicích, aby se zase vrátily zpět a aby vás pak mohla skladba s hypnotickým až mámivým efektem přenášet z reality do iluzí a zpět. To je případ Maintain kde vás zaujme i monotóní basa, která se statečně pohybuje jen nahoru-dolů, nahoru-dolů. Po hodně nudné titulní věci Gain přichází další track s názvem Whatever When Ever. Orbital!! Použitými nástroji je tohle srovnání namístě. Bratři Hartnollové však na rozdíl od Percy X mají svoji hudbu mnohem hravější a působivější. Díky ostatním techno kouskům můžeme Tonyho za chvíli oddechu pochválit, ale zas až tolik objevná tahle skladba není. Album mi přijde koncepčně hodně nevyvážené. Neuspořádané. Jako by se s výrobou nějak pospíchalo. Sotva dozní jediný klidný adept, hned - bez jakéhokoli varování, vyráží první rychlé a těžké beaty znovu z vašich reproduktorů. U Know What It Is jako by pocházela ze smrště setu Jeffa Millse na loňském festivalu Lighthouse Open Airfield. Takhle drsně hrál a zajímavé jsou zde jistě skryté vokály pod poslechově ošklivými zvuky. Pokud si potřebujete řádně vypláchnout hlavu - není nic lepšího než právě tahle skladba. Seven Zeros je track s překvapivě hip hopovými postupy, ale mému verdiktu k téhle desce už nepomůže zřejmě nic. Oceňuji zde velký stereo prostor pro všechny nástroje. Album uzavírá skladba Track 2, kterou jste už možná slyšeli. Bylo tomu v případě, že jste si zakoupili mixovaný výběr naší nejznámější DJky La-Di-Dy. V roce 1998 tenhle track vyšel na Techno Energy 5, té drsnější řady vydavatelství Next Era.
Zhodnocení: Opět jedna deska, která je spíše na párty nějakých systémů než na poslech mezi čtyřma stěnama obývacího pokoje. V tomto případě se budete stejně jako já těžce nudit. Smyčky, nic než smyčky a právě ty ocení pouze diskžokej, který se jednotlivými skladbami při míchání, díky minimálním změnám, může prát hodně dlouho. Mixovat může začít prakticky v kterékoli minutě a pak už jen záleží na hlídání rychlostí. Řekl bych, že houseovější podoba slušela Somě poněkud víc...
Myclick9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ