TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 14.11.2001 Karel, Review

Paul van Dyk ? Jestli někdo z vás neví o kom je řeč, tak jste na těchto stránkách asi omylem a to, že čtete tuhle recenzi, je malý zázrak. Paul vna Dyk (www.paulvandyk.de) patří mezi ty absolutně nejznámější dj-je a producenty na tomto světě a jen naprostý hudební analfabet o něm mohl neslyšet. Kariéru započal zhruba před 11 lety, na počátku devadesátých let. Za tu dobu odehrál nespočet dj setů, vydal nespočet singlů a alb, natáčel videoklipy a vystupoval v TV. Svojí hudbou ovlivnil ohromné množství lidí a v té době začínajících dj's. Patří mezi velmi omezený počet umělců, kteří v devadesátých letech zpopularizovali taneční hudbu a právě díky nim je taneční hudba taková, jak ji dnes známe z rádií, TV, parties, atd. V negativním i pozitivním slova smyslu. Paul van Dyk vždy vytvářel skladby založené na melodii, vokálech a ne příliš agresivním rytmu. Hodně lidí jeho tvorba a sety dostávaly do naprostého transu a opojení, radosti z hudby, radosti ze života. Posléze se tomuto stylu začalo říkat TRANCE. Paul van Dyk byl a stále je asi nejznámějším představitelem tohoto stylu. U mě to tak funguje, když se mi někdo zeptá, co si vybavím ke slovu trance, stále ještě odpovím "Paul van Dyk". Zajímavé je, že nikdy nevydal namixovaný výběr, resp. někdy na počátku 90.let jej vydal, ale to už je dnes dávno zapomenuté. I proto je 2CD kompilace "Politics of Dancing", vydaná na počátku listopadu u labelu Ministry of Sound, označována jako první mix výběr Paul van Dyka, i proto je jí věnována taková pozornost a všichni by chtěli tento výběr vlastnit a slyšet.

Než jsem začal psát recenzi, měl jsem album již slušně naposlouchané, během tří týdnu, co jej mám, jsem si ho pustil asi tak desetkrát. Možná, kdybych psal recenzi před těmi třemi týdny, dopadlo by to trochu jinak. Zdůrazňuji to proto, že je přeci jen rozdíl psát recenzi po dvojím poslechnutí a po deseti. Album začíná skladbou Ashtrax - Digital Reason (Paul Van Dyk Rework) (ukázka). Hned od prvních sekund je jasné, že si pro nás PVD připravil jedinečný výběr skladeb, navíc brilantně namixovaný. Je to zvláštní, že v dnešní době, kdy se na taneční scéně pohybuje neskutečné množství dj's, lze Paul van Dyka rozpoznat po pár vteřinách poslechu. Tento osobitý styl je jednou z věcí, kterých si na něm cením. Joker Jam - Innocence (Paul Van Dyk Rework) (ukázka) je druhá skladba alba. Mám doma vinyl Innoncence (mimo jiné s remixem od Planisphere), PVD remix tam ovšem chybí, což mě docela mrzí, neboť jeho Rework verze je skvělá, hozená i do jakéhosi trance breakbeatu. Private Taste - First je další zajímavou skladbou, již nyní vám mohu prozradit, že jsem na albu nenašel jediný song, který by se mi vyloženě nelíbíl a znechutil mě. A to se stává málokdy, zvláště u 2CD výběrů. Jimpy - Feeling Good (Original Version). Skoro jsem tenhle song v mixu ani nepostřehl, moc dlouho jej tam Paul nenechal. Je to docela těžké rozpoznat jednotlivé songy, když je neznáte a v mixu jsou pouze po krátkou dobu. Co rozpoznám bezpečně, je Paul van Dyk - Vega. Chytlavá melodie a velmi dobrý song. Do Vegy je částečně vmixovaná i další skladba, Filmpalast - I Want, která vyšla již v roce 2000, letos se ovšem dočkala nových remixů, a to jak tranceových, tak i ve stylu techno. Pouze na krátkou chvíli se objeví i další píseň, Southern Comforter - Another Late Thursday. Příjemná house skladba, po nějaké chvíli doplněná chytlavými vokály od iio - Rapture.

iio asi nemusím nikomu popisovat, jeden z největších hitů současnosti, co si budeme namlouvat .) iio je v mixu skoro pět minut, což je zatím nejdelší doba ze všech skladeb. Na druhou stranu, dostat na jedno CD 18 a na druhé 16 skladeb asi také není moc lehké, takže se potom nelze divit tomu, že některý song má třeba minutu a v mixu je takřka neodhalitelný. Sipping Soma - Superconcious (So Alive) (Paul Van Dyk Rework) je pohodovou, spíše houseovou skladbou. Hezký ženský vokál a trocha orientálních zvuků se dobře prolínají s houpavým rytmem, který nenechá nikoho chladným. Na výběru nechybí ani Timo Maas - Killin' me. Tahle část alba je v progressive house stylu, docela zajímavé a na PVD možná i trochu překvapivé, avšak logické, kdyby totiž bylo album poskládané ze samých trance vypalovaček, asi by to také nebylo to pravé ořechové. Maji Na Dumu - B.M.Y. (Paul Van Dyk Rework), pro mě absolutně neznámá píseň. Příliš mě nazaujala, snad kromě jedné, dvou pasáží, kde se objevují zajímavé, počítačem upravené vokály. Stále se pohybujeme v poměrně pomalém tempu, CD1 tak zatím vypadá, že je určeno spíše pro poslech, než k tancování. U2 - Elevation (Paul Van Dyk Remix) je známá skladba, přeci jen, když někdo zremixuje slavné U2, je to znát víc, než třeba v případě předchozí skladby od Maji Na Dumu. Elevation remix je velmi slušný, už by se na to skoro dalo i tančit .) Na poslech velmi příjemné, to asi nemusím zdůrazňovat. Smolnou třináctku má samotný Paul van Dyk s jeho novou písní, Autumn, možná právě tohle bude další PVD singl. Typický PVD sound, možná o něco více zasněnější, než jsme zvyklí, ale ke škodě to rozhodně není a Paul na této skladbě dokazuje, že stále dokáže produkovat skladby, které poté osloví velký počet lidí.

Pomalu se blíží konec prvního CD a ve sluchátkách mi zní Viframa - Cristalle (ukázka). PVD trochu přidal bpm, na což jsem ostatně již pár minut čekal. O projektu Viframa jsem nikdy neslyšel, což mě docela udivuje, jak mi mohla uniknout tak báječná skladba. Ale to je celý Paul Van Dyk, vždy má ve svém dj kufříku něco, co nikdo jiný nemá, anebo má, ale až několik měsíců po něm. Po Viframě se doporučuji někde podívat, určitě za to stojí! To samé se ale dá říct i o další písni, Solicitous - Furthermost (ukázka). Tak tohle je fakt nádhera. Vinyl vyšel na konci srpna v Holandsku a hodně mi připomíná tvorbu PVD, jakoby takhle píseň byla složená jen pro Paula a jeho sety! Nádherná melodie dostávající mě do transu, moc dobré, dávám deset bodů z deseti. Opět jsme trochu přidali na rytmu a hlavně na melodii, takový pěkný, nenásilný trance jsem již dlouho neslyšel. A jedeme dál, Subsky - Four Days (ukázka) a další bomba na albu. Závěr prvního CD nemá chybu a já se skoro bojím myslet na to druhé CD, které je před námi. Co když bude ještě lepší a já se z této hudby dočista pomátnu ?? Doufejme, že k tomu nedojde. Subsky je také holandská produkce. Je to zajímavé, tyhle NL songy, které hraje PVD, jsem v playlistech holandských dj's nikdy neviděl. Second Sun - Empire (Paul Van Dyk Rework) je další ze skladeb, které Paul trochu poupravil k obrazu svému. Empire je poměrně rychlá a opět k progresivnímu stylu směřující, přesto je uprostřed písně hodně chytlavá melodie. Posledním trackem na prvním CD je Paul van Dyk - Out There, další z jeho nových, letos vytvořených skladeb. Celkem progresivní a našláplý song, dokazující, že se PVD neutápí jen ve sladkobolném tranceu, ale když na to přijde, dovede stvořit i něco trochu jiného.Po hodně dobrém a příjemném CD1 spouštím druhé CD, v očekávání velkých věcí. Přeci jen, Paul van Dyk je hvězda první velikosti a jestli jí chce zůstat, musí vytvořit něco, na co se jen tak nezapomene. Tím nechci ovšem říct, že by první CD bylo špatné, právě naopak, bylo super. Ale druhé bude jistě ještě lepší. Chci, aby bylo. Startujeme s písní Sagitaire - Shout, CMon (Coast To Coast Mix). Od začátku je slyšet nádherné zasněné intro, poté se přidají tranceové rytmy a úplně nakonec vokál říkající "come on". Moc hezky se to poslouchá a je vidět, že PVD neztratil nic ze svého dj umění a přestože ještě před několika týdny jsem si říkal, že PVD suxx, dnes to musím opravit, PVD rocks .) Dvojku na CD2 má Mirco de Govia - Epic Monolith (ukázka), dle mého skromného názoru nejlepší skladba kompilace. Současné číslo jedna naší TOP 40 hitparády sice vyšlo již v létě, ale poprvé jsem jej slyšel až na tomto výběru. A hned jsem si jej zamiloval! Bez problémů by se Epic Monolith mohlo považovat za jakousi "definici tranceu", kdyby se trance vyučoval na nějaké univerzitě. Zřejmě i PVD se song od Mirco De Govii líbí, vždyť je na albu v takřka sedmiminutové délce! Ralphie B - Massive je další kousek v pořadí. Zajímavé je určitě to, že když je Massive namícháno hned po Epic Monolith, zní si obě skladby hodně podobně, přestože jsou jiné. V podobném stylu se nese i další skladba, David Forbes - Questions must Be Asked. Sice již poněkud starší věc, ale do totálního tranceu, v kterém se tato část CD2 nese, stále dobře zapadající. Na můj vkus už to ale PVD s tím trancem trochu přehání (přeci jen věci ve stylu Rank 1 - Airwave už mě dnes moc neberou), takže jen vítám píseň od Way Out West - Activity. Přepnuli jsme se do progresivnějšího rytmu, dostatečně hutného a tuhého, tak, jak jsme od Way Out West zvyklí.Na WoW navazují Connector - Interference, opět skoro nejde odlišit, kde končí a začíná další skladba, tak moc dobře je tohle album namixované. Prostor na Paulově výběru dostali i populární Blank & Jones - Secrets & Lies (Solid Session Remix) (ukázka). Solid Sessions si mě letos získali skladbou "Janeiro" a tak jsem byl na remix pro Blank & Jones zvědavý. No, pokud mám být upřímný, remix se mi moc nelíbí, není ničím zajímavý. To se ovšem nedá napsat o Lexicon 4 - Reach Me (ukázka). Krásná, pohodová a vaše nervové procesy utišující melodie. Radost poslouchat! Jamnesia - Reset moc dlouho na albu není, pouze necelé dvě minuty a opět jsem ji skoro nezaregistroval. 4 Strings - Into The Night má sice velmi chytlavou melodii, ale až moc mi to připomíná Rank 1 - Airwave, už jsem o tom dnes jednou mluvil. Jedenáctku mají ActiveX - Let's Go. Je zde vidět jakási snaha o trochu netradiční zvuk, ale to je asi tak všechno. ActiveX rozhodně nepatří k mým oblíbeným na albu. Skoro to samé se ale dá říci i o další skladbě, Signum - In Progress. Signum jednou udělají super song, jako třeba naposled First Strike / Five yards, někdy se jim to tolik nepovede a to platí i o songu "In Progress". Moc se mi nelíbí. Walter & Gelder - Section O, dvě neznámá jména, která nic moc nového nepřinášejí a brzy na ně zapomenete. O něco lépe si vedou Solid Sleep - Club Attack (Paul Van Dyk Remix). Remix je vcelku příjemný a i když také není příliš inovativní, alespoň vás tolik nenudí, což se o několika předešlých skladbách říct nedá. Tak to vidíte, rychle nám to uteklo a jsme skoro na samém konci alba. Guardians Of The Earth - Starchildren (Paul Van Dyk Rework) jsou předposlední skladbou, která pokračuje v happy tranceovém rozpoložení, které se započalo již před drahnou chvílí, kterého ale již opět začínám mít plné zuby a hledím vzhůru ke konci druhéího CD. Poslední track byl svěřen do péče Nu NRG - Dreamland (ukázka). Moc pěkné, Paul van Dyk má štěstí, protože zatímco druhá polovina CD2 mi moc nesedla, samotný závěr alba je výborný.

ZHODNOCENÍ: Politics of dancing je excelentně namixovaná kompilace, složená s takřka stejně excelentních skladeb. Občas se mi sice několik písní nezdálo, ale to je můj čistě subjektivní pohled. Stejně tak těžko bych se rozhodoval, které ze dvou CD se mi líbí více. Asi obě stejně. Nejpodstatnější je pro mě zjištění, že trance ve stylu Paul van Dyk rozhodně není mrtvým stylem, jak jsem si v poslední době začínal myslet. Ti, kteří znají starší skladby a PVD zatracují, v domnění, že dnes je již pouze průměrný dj, ti všichni by si měli povinně tohle album poslechnout a sami se přesvědčit o svém hlubokém omylu. Možná pak změní názor. Paul van Dyk nehraje německý, holandský, nebo anglický styl. Hraje svůj vlastní styl, který nikdo jiný ještě nedokázal napodobit. Právě proto je a navždy bude Paul van Dyk uznávanou osobností taneční hudby ...

Tracklist:
CD1:
01. Ashtrax - Digital Reason (Paul Van Dyk Rework)
02. Joker Jam - Innocence (Paul Van Dyk Rework)
03. Private Taste - First
04. Jimpy - Feeling Good (Original Version)
05. Paul van Dyk - Vega
06. Filmpalast - I Want
07. Southern Comforter - Another Late Thursday
08. iio - Rapture
09. Sipping Soma - Superconcious (So Alive) (Paul Van Dyk Rework)
10. Timo Maas - Killin Me
11. Maji Na Dumu - B.M.Y. (Paul Van Dyk Rework)
12. U2 - Elevation (Paul Van Dyk Remix)
13. Paul Van Dyk - Autumn
14. Viframa - Cristalle
15. Solicitous - Furthermost
16. Subsky - Four Days
17. Second Sun - Empire (Paul Van Dyk Rework)
18. Paul van Dyk - Out There

CD 2:
01. Sagitaire - Shout, CMon (Coast To Coast Mix)
02. Mirco de Govia - Epic Monolith
03. Ralphie B - Massive
04. David Forbes - Questions must Be Asked
05. Way Out West - Activity
06. Connector - Interference
07. Blank & Jones - Secrets & Lies (Solid Session Remix)
08. Lexicon 4 - Reach Me
09. Jamnesia - Reset
10. 4 Strings - Into The Night
11. ActiveX - Lets Go
12. Signum - In Progress
13. Walter & Gelder - Section O
14. Solid Sleep - Club Attack (Paul Van Dyk Remix)
15. Guardians Of The Earth - Starchildren (Paul Van Dyk Rework)
16. Nu NRG - Dreamland

Special thanx to jaydee za poskytnutí alba k recenzi.


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ