TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008

6. Duben 1963 - co vám to říká?? Ne, rozhodně vás nebudu zkoušet z nějaké historie. Tohle datum má totiž význam zejména pro vývoj elektronické hudby! Nedaleko Londýna, v městečku Windsor se zde narodil chlapík, jež se nezapomenutelně zapsal do současné podoby taneční hudby. Jméno, které se vyslovuje s úctou, protože ať se to může zdát neuvěřitelné - je jen málo lidí, kteří udělali tak mnoho pro současnou podobu taneční scény. Dosti superlativů, přichází pan Andrew Weatherall! Že jste tohle jméno nikdy neslyšeli? Děláte si legraci? Zřejmě vás bude omlouvat snad jen váš věk...
Tak tedy - vše se začalo odvíjet kolem roku 1988. Andy a jeho kamarádi - Steve Mayes a Terry Farley (druhá polovička Farley And Heller Project) začínají vydávat časopis s názvem Boy´s Own, ve kterém čtenářům představovali novinky ze světa hudby, klubů a fotbalu. Pokud je vám název povědomý, hádáte správně - z těchto nepatrných základů vyrůstá později hodně silné vydavatelství (mimochodem zodpovědné i za úspěch Underworld) - Junior Boys Own. O Andyho talentu svědčí řada desek s velmi dobrými výsledky. Ideální kombinací pro něho byly kytarové partičky jimž ve studiu překopal zvuk, vysázel taneční beaty, všechno zahalil do hávu nových, hodně tajemných zvuků, vymyslel silnou melodii a producentským perfekcionismem dovedl desky do těch nejvyšších míst hitparád. Jeho seznam studiových zásahů je nekonečný. Od roku 1989 kdy měl prsty v singlech Hallelujah pro Happy Mondays a ve World In Motion od New Order jeho služeb využívali ti nejlepší - tedy ono je otázkou, zda to spíše nebyl on, který je proslavil a bez jehož spolupráce by se nikdy nedostali do nesestřelitelných pozic hitparád a nezapomenutelných okamžiků náročných posluchačů. Po produkční stránce se nejvíce předvedl na desce Screamadelica, která se stala legendou nejen mezi rockově laděnými posluchači - taková Come Together ve své desetiminutové úpravě má stále ještě co říct i dneska.

Následovali skotští One Dove - i přes svoji popovou tvář prezentovali typicky zasněné Weatherallovské tracky, remixy pro Saint Etienne, The Orb, Bjork a mnohé další. Jak už jsem řekl - seznam je nevyčerpatelný... Jeho vlastní hudební invence byla také obrovská - v roce 1992 zakládá svůj vlastní projekt, který se mezi undergroundově orientovaným publikem rychle stává fenoménem. The Sabres Of Paradise byly přesným protikladem k jeho tvorbě pro jiné. Jako by se potřeboval vybít a vymanit z příliš vyumělkovaných klišé, ačkoliv stejně nebyl nikdo schopen alespoň trochu ho kopírovat. Projekt, jehož stylovou náplní bylo experimentální techno, tvořili kromě něho ještě další dva členové - Jagz Kooner a Gary Burns. Pochopení pro svoji podivnou hudbu nemohli najít snad nikde jinde než u vydavatelství Warp Recordings. Pokud totiž vydáte desku u které si všechna vydavatelství ťukají na čelo a odmítavě kroutí hlavou - nikde jinde totiž skončit nemůžete... Warp je vyhlášeným propagátorem experimentů. Svá útočiště zde našli tak podivné existence jako jsou Autechre nebo Richard D. James alias Aphex Twin. Také Sabres Of Paradise se činili a vydávali své tituly plné vzrušení, nervozity a ambientních zvuků jež si trpělivě hledaly cestičky k náročnějším posluchačům. Jednoznačně nejúspěšnější se stala skladba Smokebelch jež se dočkala několika dílů, z nichž mě osobně vzala verze v délce bezmála čtrnácti a půl minuty od diskžokeje Davida Holmese. V roce 1995 svoji existenci tohle trio ukončuje, avšak už tehdy bylo jasné, že Andrew Weatherall se své lásky k hudbě hned tak nevzdá! O rok později tak vytváří nástupnickou organizaci (nejen svým názvem) Two Lone Swordsmen, kde tím druhým do páru je Keith Tenniswood. Debutovali albem The Fifth Mission - Return To The Flight Path Estate. Album s takhle dlouhým názvem vychází kromě Warp souběžně na Weatherallově vlastním labelu Emmissions. Ten byl mimochodem vytvořen pro nové talenty, avšak vzhledem k tomu, že měl Andy spoustu vedlejších aktivit, musel se s existencí své gramofirmy po čase rozloučit. Před vydáním druhého alba Stay Down koncem roku 1998 stíhá ještě Weatherall vyseknout pár remixů i díky novým hudebním pseudonymům (Rude Solo nebo Lino Squares) pro takové hvězdy jako Etienne De Crecy, Texas, Sneaker Pimps nebo Spiritualized. Vlastní tvorba opět není psána s nějakými hudebními ambicemi - jako by šlo pouze o jakýsi Weatherallův hudební deník, na kterém se autoři musí vyzpovídat za každou cenu. Po hitutvorných postupech tu není ani památky, spíš je to takový lexikon nových technologií a využívání práce se zvuky. Obklopen nejmodernější technikou i starými a mnohými zavrhovanými mašinkami, ze kterých dokáže vykřesat ty nejpodivnější zvuky, využívá možnosti svého vlastního studia The Rotters Golf Club na maximum. Pokud si chcete užít opravdové dobrodružství na internetové stránce ve flashi s hodně zajímavými nápady , klikněte na www. rottersgolfclub.co.uk a užívejte si nevšední grafiky a vynikajících nápadů!

Už sedmasedmdesáté CDčko vydal Warp a jeho název Tiny Reminders patří právě Two Lone Swordsmen. Název (Malá připomínka) skrývá opět pestrobarevnou zvukovou kolekci techno a elektro experimentování. TLS sem vměstnali devatenáct skladeb, některé však nedosáhnou stopáže ani dvou minut. Po úvodním, poněkud hučícím intru (Tiny Reminder No.1) se na vás polinou hodně syrové zvuky, podpořené originálním programováním bicích mašinek. Hojné využívání analogových syntezátorů je v této přetechnizované době celkem příjemným objevováním zapomínané techniky a zároveň ohlédnutím se zpět. Jednoznačně jde o desku, u které zjistíte že všechna pravidla a postupy na které jste byli dosud zvyklí, hodili Andy s Keithem za hlavu a snaží se o skladby, které postrádají nějakou logiku a řád. Dokáží si s posluchačem provádět, co se jim zlíbí - žádné prvoplánové skládačky, žádné vykrádání samplů, žádné pracné hledání barev. Hudebním alchymistou se rodí člověk pouze jednou a Andy předvádí kam až může komplikovaná hudba dojít. Většinou zaregistrujete ústřední motivy na povrchu každého tracku, ovšem ve spoustě případech (Death To All Culture, Snitches, Tiny Reminder vol.2) je tu ještě něco navíc. Temné hypnotické hučení, skryté kdesi pod tou změtí electro cvrlikání vás udržuje jako na jehlách. Nervózní podkresy můžou u slabších povah vyvolávat až zvýšenou agresivitu - takže opatrně! Přehlídkou různých perkusových doplňků je track Very Futuristic. Opravdu vtipný název, doufám že nás takové pojetí budoucnosti přece jen nečeká:-). Zde si uvědomíte poprvé tu stylovou podobnost s šíleným Aphex Twinem. Po kratší ambientní odbočce se předvedou TLS s mnohem živější podobou (Brootle), kde se poprvé objevují breakbeatové bicí. Výrazná jsou zde jakási "nadechnutí", z kterých je vytvořen další nástroj. V originalitě nápadů byl Andrew vždycky jednička! Neznám většího hračičku. Nastupující generace muzikantů to má totiž stále těžší a těžší. Mají tu nevýhodu, že se narodili o dost později a mezitím už byla spousta věcí vymyšlena. Navíc mít před sebou tak nedostižnou personu, jakou Weatherall je, dost sráží na kolena. Jako pocta hudebním velikánům a zároveň objevitelům taneční hudby Kraftwerk, pak působí rázný electrobreakbeat včetně německých robotích samplů v tracku You Are... Až orbitalovsky znějící Rotting Hill Carnival si můžete při surfování na již zmiňované adrese vychutnat spolu s celkem vypracovanou animací. Tohle album má spoustu tváří. Nejde jenom o drsné skladby plné napětí a záhad. Najdeme tu jak ambientní odlehčení (Forever Verb, It´s Not The Worst I´ve Looked.... Just The Most I´ve Ever Cared), tak třeba taková The Bunker by se mohla při troše dobré vůle objevit díky rovným beatům v setu nějakého šikovného houseového DJe.

Zhodnocení: Tiny Reminders je hodně náročnou deskou. Abyste zvládli její poslech musíte mít už něco za sebou, protože jinak jí vzteky odhodíte! Hodně komplikované rytmy, syrové zvuky a analogové syntezátory, to vše si tu jede podle vlastních prográmků, vzájemně se doplňuje a výsledkem jsou nestandardní tracky jež si nezakládají na zaujmutí posluchače laciným podbízením. Weatherallovy zkušenosti jsou nezvratné a tak si může dovolit s posluchačovými vjemy manipulovat. Ideální pro toho, kdo rád objevuje nové experimenty a label Warp pro něho znamená zásobárnu kvalitní muziky, na které se podepsaly hodiny a hodiny strávené při laborování ve studiích.
Myclick9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ