TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008

Underworld. Těch deset písmen stačí, aby každý věděl o koho jde. I zatvrzelý rocker bude tuhle partičku znát. Vzpomene si ještě tak možná na Prodigy, Chemical Brothers, ale jiného zástupce taneční scény si jen ztěží vybaví. Underworld skutečně patří mezi nejdůležitější projekty, které taneční scénu 90.let rozhýbaly a zpopularizovaly. Mají osobitý styl, nepodlehli vykrádání sebe sama, ignorovali nastupující trendy a vytvořili si tak vlastní "underworld styl", který následovníkům určoval jakým směrem se bude dále taneční scéna vyvíjet. Málokdo jim však stačil a jako jediní se tak mohou pochlubit tím, že existuje minimum muzikantů jež by je byli schopni kopírovat.

Protože i média u nás o této sestavě poctivě píší, asi by bylo zbytečné zahlcovat vás informacemi, když už všechno bylo řečeno. Takže jen v kostce. Projekt tvoří (respektive donedávna tvořilo) seskupení tří lidí. Karl Hyde, Rick Smith a diskžokej jež se představil i tady u nás - Darren Emerson. Underworld však nechrlili od začátku taneční tracky. Kapela vzešla z punkové pětice Freur a navázala tak na kytarovou tvorbu projektu, jehož vznik je datován rokem 1981, čili ještě školními léty pánů Hyda a Smithe. Jejich nepříliš přesvědčivé kytarovky, ve srovnání s tím co je teprve čekalo, byly v roce 1992 ukončeny. Co se stalo? Na hudebním mejdanu gramofonové firmy Junior Boys Own (je až překvapivá při dnešním přebíhání interpretů z firmy do firmy Underworldovská věrnost) se seznamují s mladičkým diskžokejem Darrenem Emersonem. V tvorbě Underworld nastává zlom a i když se to Smithovi a Hydeovi zpočátku příliš nezamlouvá, musí uznat že s Darrenem zavál ve studiu svěží vánek, který zkostnatělé kytarové riffy zcela odboural. Díky jeho nápadům začali tvořit zcela exkluzivní tracky, které si absolutně nehlídaly čas jež šplhal do devíti, desíti i dvanáctiminutových délek. Je fakt, že Underworldovské skladby jsou příběhem a tak co dokáží "duchaplné" komerční odříkávačky sdělit posluchačům ve třech minutách, musí trio vysvětlovat o něco déle. O to větší je pak posluchačův prožitek, když se téma které ho vzalo za srdce opět vrací a hlavně vyvíjí.

Asi jste už zaregistrovali události, které zelenému, v historii této trojice už čtvrtému albu, předcházely. Ten nejdůležitější, který před osmi lety do kapely přišel, dostal ji na neohrožený post v taneční scéně, tak ten samý z ní letos odchází. Darren, který cestuje nyní po světě se svými nespecifikovatelnými sety plnými dobrodružství a nálad, se nedávno vyjádřil ke své spolupráci se Sashou a Charliem Mayem ze Spooky. Společně vytvořili možná první vlaštovku tohoto projektu - Scorchio a Darren prohlásil: "Nejhorší je, že si lidi budou myslet, že jsem z Underworld odešel proto, abych spolupracoval se Sashou:-)". Sasha i přes své poslední úspěšné remixy pro popovou elitu moc kritikou brán není. Ti mu vyčítají jeho příliš přeslazenou melodičnost a prvoplánové postupy, takže Darrenovým obávám se nikdo nemůže divit. Hyde se Smithem také popírají, že by za vydáním nového alba stál nějaký finanční kalkul ("Darren odešel, musíme vyrejžovat dokud to jde..."). Tvrdí, že se nejedná ani o závěrečnou etapu v podobě jakéhosi The Best Of. Záměr k vydání živého alba byl prý otevřen již před pár lety, protože koncerty Underworld patří ke skutečným hudebním svátkům všech tanečních fanoušků. Ti co byli z nějakých důvodů ochuzeni (včetně naší malé zemičky), by si měli jejich živou tvář užít alespoň pasivně u svých CD přehrávačů. Tak tedy vzhůru do kotle mezi ten běsnící dav, spocené fanoušky, barvy laserů, stroboskopy, ale hlavně mezi dunící sestavu reproduktorů. Tři lidi a jaký dovedou udělat kravál... Připravte se, pozor - teď! Slyšíte vzrušený jásot a pískot fanoušků mezi kterými se nacházíte a nasáváte tu pravou atmosféru, aby výsledným dojmem byly vykřičené hlasivky, unavené končetiny, ale uvnitř - tam to hřeje. Na levé straně svého těla cítíte ten blažený pocit, rychlejší tep, ale hlavně si můžete říct - byl jsem tam, viděl jsem to a ještě teď jsem z toho vyklepanej! Všech osm skladeb je do sebe namícháno a zahaleno do hvízdotu fanoušků. To pískání je mimochodem hodně laciné. Vzpomínáte na naše německé sousedy a chlapíka, který vykřikoval seznam všech diskžokejů na světě?? Vím, že je trapný srovnávat elektronickou legendu s komerčními Scooter, ale šavli mixpultu se smyčkou pískotu umí vytáhnout každý! Není to moc autentické a jen doufám, že se Underworld k podobnému úkonu nesnížili.

Juanita/Kiteless je otevíracím trackem a my se dočkáváme první pozměněné úpravy. Po skandování lidí začíná hodně tajemné intro, nový Hydeovský rezonující hlas a jiný rejstřík syntezátoru. Jinak vokodérový hlas pojede zřejmě ze záznamu - Karlův bezchybný kovový vokál odříkává opět nesmyslné větičky. Jak jsem se dočetl, spoustu toho co se objevuje v jeho textech namluvil předtím na záznamník při svých toulkách po světě, poskládal do rytmických celků, následně sestříhal, upravil a ono to opravdu funguje. Vskutku neotřelý nápad, jak zaujmout i ty nejrozmazlenější hudební fajnšmekry. Cups, která byla na posledním Underworldovském albu ve formě téměř dvanáctiminutové balady se zcela srazila na nový tříapůlminutový track , který tu mohl převzít alespoň malou část z výtečného originálu. Škoda:-(. Vzhledem k tomu, že mě nikdy singl Push Upstairs nevzal za srdce, pokročíme ke skutečným lahůdkám. Zatímco Pearls Girls se od originálu příliš neliší, Jumbo i Shudder/King Of Snake rozvádějí už takhle dobré tracky k delším verzím, ve kterých je důraz kladen na melodičnost a abyste si ji patřičně užili, autoři nastavují a nastavují. Zpěv Karla v King Of Snake však není tak dokonalý jako ve studiu. Svoji roli sehrála nervozita a emoce před početným davem. Nejvíce roztřesený je v závěrečném téměř accapella podání. Škoda, že smíchali Underworld jen vlastní tvorbu. Jumbo v remixu Future Shock patřilo v roce 1999 mezi mé osobní singly s číslem jedna. Asi nejvíce vám naskočí husí kůže u kultovní skladby, která Underworld proslavila po celém světě. Ano, tušíte správně - Born Slippy je tím viníkem. Opět zcela jiná koncepce tohoto tracku vás musí zaujmout. To co bylo dříve ve třech čtvrtinách skladby, ten zběsilý neměnící se techno rytmus, tak ten už nás vítá hned na začátku. Po dvou a půl minutách nadejde ten vrcholný okamžik! Plochy vás obejmou a vy si můžete jen zavzpomínat jak jste seděli v kině a zírali na Trainspotting. Však se také při těch pár tónech spustí bojový pokřik! Je to skutečná hymna všech tancechtivých fanoušků. Když zavřete oči, vidíte ten skákající dav, který tahle trojka zhypnotizovala. Moje nejoblíbenější skladba Rez je zde střižena s jinou vypalovačkou Cowgirl až na samotném závěru alba. Ten rozkolísaný a syrový zvuk je fantastický. Musí nutně dostat každého a po pár minutách ještě Karlovo skandování titulního Everything, Everything... Bez komentáře! Kdo neslyšel, nepochopí!

Zhodnocení: Nejdůležitější projekt elektronické hudby 90. let si klidně mohl dovolit vydávat alba s tříletými přestávkami, což dokáží jen popoví umělci jako jsou Michael Jackson či George Michael. Jsou si vědomi toho, že na ně publikum nezapomene a zůstane jim věrno. Pro posluchače, který by tenhle projekt z anglického Romfordu neznal (pochybuji, že by se takový našel) je tahle deska shrnutím největších okamžiků jež jejich tvorbu provázely. Musím se však přiznat, že jsem čekal víc. Čekal jsem úplně překopané a "živější" verze. Underworld na to mají a já se teď bojím, jak se budou osudy odvíjet bez nejmladšího člena Darrena Emersona, který zásoboval tenhle projekt až neskutečnými nápady. Držím palce!
Myclick9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ