TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Celkem hlasů: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  Více

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Redakce
Napište nám
Ikonka
W@P
Práce v ČR
 
 Změnit zasílání

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 20.11.2003 Karel, Recenze

Je to již hodně dávno, co jsem napsal nějakou recenzi. Pokud zapátrám v archívu, naposledy jsem recenzoval 24.3.2003, tedy více než před půlrokem. S 2CD kompilací VA - Balance 005 (Mixed By James Holden) tuto časovou prodlevu končím a předkládám vám další recenzi. Jméno James Holden je příznivcům kvalitní taneční hudby dostatečně známo, pokud ne, navštivte jeho webstránku, kde se dozvíte více. Jen v kostce: J.Holden je výborný progressive trance / house producent i dj, známější je svojí produkcí (singly One For You, Solstice, Nothing či spolupráce na Sashově albu). Tím více je mi sympatičtější, neboť mixovat je přeci jen snažší než produkovat. James Holden se k mixovaným kompilacím navíc uchyluje sporadicky, naposledy to bylo před dvěma roky. Kompilace VA - Balance 005 (Mixed By James Holden), která vyšla 6. října 2003 na labelu EQ, je pokračováním zavedené číselné řady. Ta předchozí, nesoucí číslo 004 a namíchaná Philem K, byla nominována na nejlepší mixkompilaci v Australian Dance Music Awards 2003.

Tak, to bychom měli za sebou stručný úvod, nyní se pojďme podívat, co nám tyto dvě cd přinášejí a zdali se vyplatí podarovat jimi někoho pod vánočním stromečkem. Při svých znalostech Holdenovi produkce jsem byl na kompilaci velmi natěšený, k tomu se musím přiznat. Startujeme s The MFA - The Difference It Makes [Original mix], což je skladba, která si vás získá od prvních beatů, které jsou vřelé, teplé a laskavé a logicky vás tak pohladí na duši (ukázka). V polovině skladby se přidá zastřený ženský vokál a je dokonáno, výborný song na úvod. Ještě dodám, že tahle píseň je podobná Holdenově produkci, kdo ví, třeba je to opravdu on. Meta.83 - Metalgroove ep: Antrieb je jakýmsi electrohouse hybridem, na albu plní funkci intra k další skladbě, Jake Fairley - Oshawa. To je takový ambientní kosmický progressive trance, škoda jen, že skladba trvá dvě minuty a dvacet vteřin, stále je to spíše takové delší intro. Intrem, v pořadí již třetím! jsou ale i Zeta Reticula - Tool 1, kteří dostali prostor jen něco málo přes minutu. Všechny tyhle tři skladby jsou plné nových zvuků, které neuslyšíte ani v setu Tiësta nebo Armina, to je prostě J.Holden a jeho "jedinečný zvuk" :)

Po intrech přichází první vrchol alba, píseň Petter - All Together. Tohoto mladého švédského progressive umělce jsem do poslechu Balance 005 neznal. All Together je brilantní směsicí trancu a progressive housu a překrásnými akustickými zvuky. Již několikrát jsem si doma na tuhle melodii zatancoval, docela dost mě totiž dostává (ukázka). Petterovi určitě patří budoucnost a není to náhoda, že mu J.Holden dává na kompilaci ještě více prostoru, jak se dozvíte záhy, plně si jej zaslouží. Baby Ford & The Ifach Collective - Bad Friday je skladba, která mě nějak moc neoslovila, je hodně deep a progressive, navíc zase trvá jen něco málo přes minutu. To samé platí i o Zeta Reticula - Tool 3, která trvá přesně onu minutu!, to pak ani nemáte čas nějak ten song víc pochopit :) Nicméně ukazuje to jednu věc, a to že James Holden má netradiční styl mixování, když smrskne tři skladby do čtyř minut a pak nechá jednu jedinou hrát minut sedm. Jak odlišné od většiny trance kompilací typu Johan Gielen, kde každý song trvá pět minut, tyhle "umělé" kompilace už dneska moc nemusím. Avus - Real je vcelku zajímavá skladba, byť stále v hodně deep / progressive stylu, fanoušci tohoto stylu musejí chrochat blahem při poslechu. Já dávám přednost více natranclým deskám a tak mě více zajímají následující písně. DJ ESP - No Future EP: No Future [Soundburnt Mix] je podkladem, který dodává po dvě minuty beaty a rytmus pro skladbu Jase From Outta Space feat. Claire - Do What You Want [Infusion's Sky mix], která po Petterovi jako druhá dostává opět větší prostor. Krásný vokál od Claire opakující "Do What You Want" plus následný seriózní zpěv téhle zpěvačky jsou tak blízko k trancu a tím pádem i blízko k dobré náladě (ukázka). Ač je to skladba nesmírně zvukově náročná a pustit ji jako dj někde v klubu asi vyžaduje trochu odvahy (jelikož takovýto vokál progressive trance se příliš často nevidí), projekt Infusion se úkolu zhostil mistrovsky.

Hudební orgie na prvním cd nám přináší rovněž Nathan Fake - Outhouse [Fluffy mix], následovaný Nathan Fake - Outhouse [Original mix]. Deska, která vyšla u Holdenova labelu Border Community, je jednou z nejsyrovějších progressive trance skladeb letošního roku. Nekompromisní beat vás zcela pohltí, mistrovské dílo. Nathana Fakea jistě čekají světlé zítřky, složit něco takového ve dvaceti letech tomu říkám umění (ukázka). FortDax - Fortune Telling Fish, Curled To Suggest 'Home' se může pochlubit originální zvukovou koláží, která musí nadchnout každého, kdo hledá v taneční hudbě nové postupy. Skladba je výtečným stupňujícím se intrem (ano opět) k PQM - You Are Sleeping [PQM meets Luke Chable Vocal Pass]. Výborná deska, tihle PQM, zajímavé že se u trance djs zase tolik nehrála, no co, alespoň není tak ohraná, stále je to však jedna z nejlepších trance skladeb (ukázka) co jsem letos slyšel. Kdybych byl holka (nebo Majklhouske), možná bych se u toho i rozplakal :o) Umělec Petter, o kterém zde již jednou byla řeč, se vrací s další peckou, Petter - These Days [Instrumental] a potvrzuje vše, co jsem o něm výše napsal. Hej Pettere, jaktože tě neznám již delší dobu, proč ses doteď přede mnou skrýval? Na závěr prvního cd si J.Holden vybral opravdu speciální píseň, kterou jsou Herrmann & Kleine - Leaving You Behind (Without Knowing Where To Go). Má to takové pozadí jako z kostela z nějakého obřadu, stylově je to mezi ambient a chillout, říznuté jemným electrem (ukázka). Tohle bych si nechal zahrát na svatbě nebo pohřbu. "Niši akaši akotava", tyto japonské a anglické (all seats are reserved) vokály se zde objevují, fakt nářez :)

Druhé cd má "naštěstí" jen 14 skladeb, snad se tedy neupíší k smrti. Meek jsou veselý barevný progressive house, mně se jejich deska také líbí, jednoduše Meek - Happy [Original Mix]. Druhé cd slibuje materiál malinko vhodnější pro taneční / klubový parket, na tom prvním bylo hodně experimentů, ale uvidíme. Meerkat - Colours [JH Re-edit] je zas intro, které při poslechu vlastně ani nepostřehnete, neboť ihned po Meek se ozývají vokály a beat Avus - Your Body [Original mix]. Avus byl i na prvním cd, tam se ale ohřál podstatně déle, zde se musel smířit s cca dvěma minutami, aby jej opět jen na pozadí vystřídal Scape One - PFX Tokyo, ihned následovaný genialitou jménem FC Kahuna - Hayling [Kosmas Epsilon Mix]. Popisovat Holdenovo mixování je v těchto fázích opravdu složité, než dopíšu jednu větu, už mi tu hraje něco jiného. Naštěstí FC Kahuna patří k Holdenovo oblíbeným deskám a tak si ji zde můžeme vychutnávat více než sedm minut! Když jsem psal o té genialitě, myslel jsem to vážně, Hayling je nadupaná, pulsující píseň (ukázka), tohle slyšet v klubu na kvalitní aparatuře vylaďené na progressive trance / trance musí být prima zážitek. Následuje Holdenova nejnovější produkce, Holden - The Wheel [Pass 1]. Vydařený ambietní trance, nové zvuky a postupy, já vím, že už se opakuji, ale na téhle kompilaci tomu tak opravdu je, ač se to může zdát neuvěřitelné (ukázka). Kotai + Mo - Black Acid [Part 1] je minutovou předehrou k něčemu většímu, známějšímu, čímž je Epsilon 9 - Lifeformation [Infernal Machine Mix]. Toto je snad jediná deska, kterou najdete v playlistech většiny trance djs typu Tiësto, Armin, Corsten. I z toho je poznat, že James Holden má osobitý vkus, styl a umí se odlišit. Epsilon 9 a jejich Lifeformation je pěkná trance skladba, do mixu se bezpochyby hodí. Carl A. Finlow - Ghetto Server je zajímavá a na poslech náročná píseň, opět si na své přijdou underground progressivci. Tranceři se zase naopak rozplynou v následující skladbě, jíž je Gill Norris - Forme. Hmm, další neznámé jméno a další inovativní trance (ukázka), kam na to James Holden asi tak chodí? Ficta - Eli je emotivní trancovkou, která jakoby vypadla z pera Paul Van Dyka. Přesto to nezní ani v nejmenším komerčně nebo "cheesy". Zní trancově a přestože máte podvědomě pocit, že jste podobných skladeb slyšeli už desítky, stejně jen sedíte a s otevřenou pusou posloucháte tu krásu, jež se line z reproduktorů (ukázka). Za projektem Ficta stojí producent Aidan Lavelle .Pettera najdeme i na druhém cd, tentokráte s Petter - Tonediary. Hloubavá skladba nutící vás k přemýšlení, stylově něco mezi progressive / breakbeat / electrem, není to ten trancový Petter z cd1, zde nám ukazuje svoje temnější já. Form & Function - Wonderland [Original Mix] nás zavede zase do jiného stylu, někam k house, trochu i k disku ,) Velmi pohodová, nadýchaná skladba, být na nějakém úžasném místě (wonderland), tohle by se tam zcela jistě ozývalo. Poslední písní kompilace jsou Meta.83 - Metalgroove EP: End Titles. Už v té předchozí skladbě bylo cítít, že se blíží konec alba, při poslechu Melalgroove EP o tom již nemůže nikdo pochybovat. Přenádherná ambietně trancová skladba, při které si nostalgicky v hlavě přehráváte celou tuto kompilaci, tak jak postupně pronikala do vaší hlavy, do vašich smyslů (ukázka). James Holden nemohl zakončit svůj mix lepším způsobem, je to stejně dobré jako konec prvního cd.

ZHODNOCENÍ: Závěrečné zhodnocení je myslím jednoznačné, když už se Karel překoná a pustí se do nějaké recenze, asi ho to muselo docela dost zaujmout. VA - Balance 005 (Mixed By James Holden) je pravděpodobně nejlepší mixovaná kompilace roku 2003 pro opravdové znalce kvalitní trancové / taneční hudby, dávám 10 bodů z deseti. Poslouchal jsem ji už asi 20x a stále se jí nemohu nabažit, to se mi letos ještě nestalo. Kdybych byl ježíšek, nadělil bych každému z vás tuto kompilaci pod vánoční stromeček. James Holden je trancový "skorobůh".

CD1
1. The MFA - The Difference It Makes [Original mix]
2. Meta.83 - Metalgroove ep: Antrieb
3. Jake Fairley - Oshawa
4. Zeta Reticula - Tool 1
5. Petter - All Together
6. Baby Ford & The Ifach Collective - Bad Friday
7. Zeta Reticula - Tool 3
8. Avus - Real
10. DJ ESP - No Future EP: No Future [Soundburnt Mix]
11. Jase From Outta Space feat. Claire - Do What You Want [Infusion's Sky mix]
12. Nathan Fake - Outhouse [Fluffy mix]
13. Nathan Fake - Outhouse [Original mix]
14. FortDax - Fortune Telling Fish, Curled To Suggest 'Home'
15. PQM - You Are Sleeping [PQM meets Luke Chable Vocal Pass]
16. Petter - These Days [Instrumental]
17. Herrmann & Kleine - Leaving You Behind (Without Knowing Where To Go)

CD 2
1. Meek - Happy [Original Mix]
2. Meerkat - Colours [JH Re-edit]
3. Avus - Your Body [Original mix]
4. Scape One - PFX Tokyo
5. FC Kahuna - Hayling [Kosmas Epsilon Mix]
6. Holden - The Wheel [Pass 1]
7. Kotai + Mo - Black Acid [Part 1]
8. Epsilon 9 - Lifeformation [Infernal Machine Mix]
9. Carl A. Finlow - Ghetto Server
10. Gill Norris - Forme
11. Ficta - Eli
12. Petter - Tonediary
13. Form & Function - Wonderland [Original Mix]
14. Meta.83 - Metalgroove EP: End Titles

Další recenzi najdete např. na Trance.nu

Napsat názor do DISKUSE


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ