TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Celkem hlasů: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  Více

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Redakce
Napište nám
Ikonka
W@P
Práce v ČR
 
 Změnit zasílání

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 25.8.2006 Ch@ron, Recenze
Re:Locate alias Octagen alias Palanya alias Scratch Bandicoot, vlastním jménem Paul Moelands, je představitelem nejmladší generace trancových producentů (podobně jako třeba Vadim Zhukov), která i přes poměrně útlý věk již zaznamenala výrazný úspěch mezi odborníky, ale hlavně mezi hudebními fanoušky po celém světě. Dosavadní průběh kariéry Paula i Vadima, kteří měli překvapivě podobné seznamování s hubdou, by mohl posloužit jako příklad i našim mladším čtenářům, kteří koketují s myšlenkou tvořit hudbu "těmahle vlastníma hlavama". Takže recept vypadá následovně - v mládí doporučují oba mladíci navštěvovat hodiny klavíru, pokud možno s učitelem, který podporuje vlastní improvizaci, pak zhruba na střední začněte podnikat vlastní tvůrčí pokusy, které si vyhmátne některý ze slavných djs a už jste v tom! Je to opravdu tak jednoduché? Obecně jistě ne. Bez značné dávky talentu nemáte nejmenší šanci (ačkoliv v téhle republice možná ještě ano).

Ale vraťme se hlavně k Paulovi. Paul se narodil v roce 1983 (předpokládám, že v Belgii, žádná stránka to však přímo nezmiňuje), navštěvoval hodiny klavíru a na střední škole se svým kamarádem Janem Watermanem začal tvořit své první hudební kousky (čili zhruba ve věku 15 let) a další tři roky trvalo, než se jeho hudba začala dostávat do obecného povědomí, což mu v roce 2002 vyneslo kontrakt u Raze Nitzana z Fundamental Recordings. Raz se stal jeho mentorem a vedl jeho první krůčky dráhou profesionálního hudebníka, což vyvrcholilo vydáním první skladby "Waterfall" (2003) pod značkou Re:Locate. Tento singl se dostal i do rukou váženého pana Tiësta, který ho zahrál v prosinci 2003 na party Innercity. To nastartovalo Paulovu kariéru do nebeských výšin. Následovaly další vlastní releasy (Typhoon) a spousta mixů pro tak známá jména jako Blank & Jones, Solid Globe, Randy Katana, Ron van den Beuken, North Pole, Ronski Speed a A-Force & Yahel, dále také spolupráce s dvojicí Filo & Peri (Alaska). V roce 2005 vytvořil s Menno de Jongem label Intuition Records, který dnes sdružuje kromě svých zakladatelů také například Airbase a Jonase Steura. Zatím poslední výsledek jeho tvůrčí snahy představuje album Rogue vydané zhruba před měsícem. Pojďme si ho nyní představit. Je dost pravděpodobné, že mnozí z Vás nemají s hudbou Re:Locate žádné bližší zkušenosti, což je však s ohledem na délku jeho působení na taneční scéně a počtu vydaných singlů celkem pochopitelné.

Přiznávám, že i já jsem byl jedním z nevědoucích, kterým až poslech Rogue otevřel oči. Když mě na něj kamarád (díky, K1aptcho) upozorňoval, přirovnal jeho sound k bájným Push. Tomu se prostě nedalo odolat! Osobně bych však nyní volil spíše jiný MIKEův projekt, Plasticboy (díky větší melodičnosti). Ale takové přirovnání může být zavádějící. Sám Paul popisuje svůj osobitý styl jako "energický, upliftující a tanečně orientovaný", jak prozradil v rozhovoru pro Trance.nu. Také přiznal svou náklonost k ostřejšímu trancu. To se potvrdí již po pár minutách poslechu jeho alba. Zhruba první půlminutu zabírá pomyslné ladění rádia (intro, které jste slyšeli už několikrát), ale pak se již ve velmi rychlém tempu rozjíždí titulní skladba Rogue, která naplno odhalí Paulovi hudební schopnosti a poukáže na vlastní popis svého stylu - energický rytmus, upliftující melodie a mezihry...na parketu to bude opravdu zabiják, o tom není pochyb! Vlastně se dost možná začnete lehce vlnit i na židli... A s pomalu končíčí první skladbou (utíká to v tomhle tempu, to mi věřte) se pomalu dostáváme k prvnímu přechodu. Faktem je, že toto album nelze nazvat mixovaným. Skladby na sebe navazují, pravda, ale prolínají se jen v mikroskopickém měřítku, pokud vůbec. Žádné dvouvteřinové pauzy tedy nečekejte, nicméně to ukazuje na jistou zvukovou nejednotnost. Druhou skladbou je Sobre Saliente vytvořená spolu s Jonasem Steurem. Jonas je již poměrně známou osobností na poli taneční hudby - zkuste si tedy představit, že Paul dělal basovou linku a melodickou část... a Jonas k tomu přidal svůj tradiční zvuk a výrazové prvky (nedokáži to popsat, ale znalci jistě tuší, Jonas má dost výjimečný a rozpoznatelný sound) a vše dohromady propojil. Tak si to alespoň představuji dle poslechu. Následuje skladba Escape, první vokálová ("And the world goes on" je pořád víc než ticho, pravda? :) ) - nejpve pomalý začátek však záhy vystřídá energické tempo basů... melodická linka a chvíle ztišení a zpomalení, kdy krásně vynikne hlas vokálistky (Susana, neznámá). Ve spolupráci s Kimito Lopezem (další producent z portfolia Intuition Recordings) vznikla skladba Placebo. Znovu žádné velké zdržování, basová linka naskočí již v prvních vteřinách skladby, zhruba kolem druhé minuty dochází ke (snad již tradičnímu) zpomalení a uklidnění, hlavní hra s melodickou stránkou skladby, pak znovu basy a beaty... Naprosto obdobný koncept má i pátá skladba v pořadí, Absoluum. Dovětek Album Edit znamená, že její délka je jen kolem čtyř minut.

Následuje báječný Alcatraz, vytvořený ve spolupráci s dalším djem, který si říká M.I.D.O.R. (Rutger van Bostelen). Nabízí více míst, kde skladba mění tempo a melodie je poměrně zajímavě zakomponovaná do basové linky. Dewdrops of Sunlight je naopak výrazně pomalejší... tato změna jistě potěší, zvlášť když se nejedná o žádný typický cajdák - krásná melodi, decentní... velmi povedená skladba, bohužel také pod čtyři minuty, jistě by si zasloužila ještě alespoň minutku, dvě. Na osmém tracku, pojmenovaném Spirit, je poměrně čitelný rukopis Menno de Jonga, který přispěl k vytvoření jemňounké melodie s jedním výjimečně nádherným zvukem (skoro bych si tipl na inspiraci z dálného východu - při poslechu mi to snad potvrdíte). Následuje Waterfall, se kterou Paul debutoval - tudíž můžete snadno srovnat jeho první pokus se zbytkem nové tvorby (prakticky celé album). Já si svůj názor ale nechám až do hodnocení. Samburu mi skoro až připomíná styl Jonase Steura... že by nějaký myšlenkový trust v rámci labelu? :) Hlavním motivem skladby je jakýsi kmenový zpěv, který by mohl pocházet z Afriky. Remorse oproti tomu nepřináší nic překvapivého a převratného, zřejmě vám ničím v paměti neutkví, naštěstí má také jen něco kolem tří minut. Silver Morning Sun je po hříchu teprve druhou vokální skladbou na albu, tentokrát zpívá Rebekka (pátrání v paměti je zbytečné, tuhle jsme ještě asi neslyšeli). Předposlední v pořadí je Typhoon, ten jste již jistě také někdy slyšeli (jen si ho možná nepamatujete), klasický zvuk, klasický střih, ale přijde mi i tak o něco povedenější než Waterfall. Jetstream, vytvořený ve spolupráci s další vycházející hvězdou, Thomasem Bronzwaerem, celé album uzavírá ve stále dynamickém stylu, ale s měkčím zvukem - méně hlučných basů, více melodie.

Toliko tedy k výčtu skladeb, teď mi ještě dovolte zmínit můj celkový názor. Prakticky chybějící intro a outro je na dnešní dobu poněkud mrzuté, nicméně pokud přihlédneme k tomu, že se jedná o Paulův debut, lze nad tím snadno přimhouřit oko. Dovolím si ale vyslovit poněkud kontroverzní myšlenku, snad mě za ni neukamenujete. Jak jsem si všiml, do skladeb Re:Locate se vkradla jistá neměnná koncepčnost, patrná především v první půli alba - vždy začíná tvrdými basy a plným tempem, pak zpomalí, rozvine melodii a znovu nasadí basy a dojede do konce. Tato koncepčnost je patrná především v první půli alba, která je díky tomu poměrně stereotypní, nicméně druhá půle je již nabitá mnohem zajímavějšími tracky, ovšem většinou díky tomu, že na nich Paul s někým spolupracoval. Čestnou výjimkou budiž Samburu, která mě mile překvapila. Ale pořád se nemohu zbavit dojmu, že výše zmiňovaný Vadim Zhukov dal do svého alba více tvůrčích schopností. Nemusíte se však bát, po zvukové stránce je Re:Locate bezchybný.

Celkově tedy album Re:Locate - Rogue představuje velmi příjemné překvapení, blesk z čistého nebe a nejspíše debut roku. Pokud jste fanoušky upliftingu, jistě budete albem nadšeni. Náročný posluchač by snad mohl mít pár výtek k jistému stupni monotónnosti a absenci dramatické gradace v rámci celého alba, ale i tak zůstává Rogue zatraceně dobrým albem. Vzhledem k tomu, že se jedná o debutové album mladého tvůrce, můžeme doufat, že s dalšími pokusy získá více zkušeností a pokud neustrne na mrtvém bodě neměnného stylu, lze očekávat, že se z Paula Moelandse stane v blízké budoucnosti hvězda světového formátu. Obdobně světlý osud zřejmě čeká i na ostatní nadané mladíky z labelu Intuition Records. A pokud chcete, aby měli hoši do příštího alba co jíst, měli byste vyrazit do nejbližšího obchodu s opravdovou hudbou.

Žánr: uplifting, progressive, melodic, vocal trance
Label: Galactive
Datum vydání: 17-07-2006
Délka: 74:17

01. Rogue
02. Sobre Saliente (feat. Jonas Steur)
03. Escape (feat. Susana)
04. Placebo (feat. Kimito Lopez)
05. Absoluum (Album Edit)
06. Alcatraz (feat. MIDOR)
07. Dewdrops of Sunlight
08. Spirit (feat. Menno de Jong)
09. Waterfall (Album Edit)
10. Samburu
11. Remorse (Album Edit)
12. Silver Morning Sun (feat. Rebekka)
13. Typhoon (Album Edit)
14. Jetstream (feat. Thomas Bronzwaer)

Rozhovor s Paulem Moelandsem na Trance.nu.

Napsat názor do DISKUSE


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ