TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008

 12.10.2009 Andrews, Review

S dávno zapomenutými hudebními láskami se to má podobně jako s bývalými partnerkami. Ačkoli časem vyprchá jakýkoli původní romantický náboj, stejně máte čas od času nutkání zjistit, jak se jim bez vás daří. Možná proto, abyste se ubezpečili, že za delší přízeň skutečně nestály, možná jen tak ze zvědavosti. V každém případě je najednou vidíte v jasném světle, bez nadbytečných růžových barev, kterými jste si je v zamilovaném poblouznění mohli snadno pokreslit. S trochou fantasie by se dalo říct, že Tiësto je v očích mnoha fanoušků elektronické taneční hudby takovou odkopnutou milenkou, nad níž sem tam pohrdavě ohrnou nos a jindy zase s nostalgií vzpomenou na ty krásné chvilky, které s ní tehdy (v těchto případech se to vždycky zdá jako hrozně dávno) prožili. A není se co divit; Holanďanova přeměna z vyjukaného kluka, dojatého z prvního vystoupení na Innercity, přes samozvaného tanečního boha, po globální kolalokovou superstar, byla sice postupná ale nemilosrdná. Poslední stanicí jeho jízdy, dlážděné nejrůznějšími prvenstvími a oceněními, se tento rok stalo album s názvem Kaleidoscope, evokujícím barevnost a rozmanitost.

Poslechněte si celé album zde


Klíčovou otázkou před uvedením Kaleidoskopu bylo: Kam dál? Jakým směrem se posune Tiëstova autorská tvorba v době, kdy není pochyb o tom, že je světoznámou pop star? Už při pohledu na dopředu anoncovaný tracklist jsme mohli mít mnohem jasněji. Tentokrát pomocí zvolených hostů/vokalistů dochází k nepokrytému a přiznanému splynutí se světem hudebního mainstreamu. Nic proti Maxi Jazzovi nebo BTmu, kteří si zazpívali na Elements Of Life; oproti takové Nelly Furtado jsou ale mezi většinovými teenagery stále spíše okrajovými jmény. A nezůstává jen u ní; více kredibility novému albu mají dodat i zpěvák Jónsi z respektovaných Sigur Rós nebo Kele Okereke z kapely Bloc Party, která před pár lety poměrně silně otřásla britskou indie-rockovou scénou. V porovnání s dalšími spřízněnými djs, kteří svoje desky svorně pojímají ve velmi podobném duchu, se jedná o celkem těžký kalibr, kterým Tijs v žebříčku komerčního potenciálu opět dokazuje svoje vedoucí postavení. V jeho pojetí se dá už mluvit o jisté redefinici popového alba, tak jak jsme ho doteď vnímali a znali. Jestliže např. Madonna jako zpěvačka prodává svojí značkou a hlasem a na producentskou výpomoc si vždy s patřičnou slávou přivolává zkušené mistry v oboru, Tiësto tyto tradiční role obrací. On, jakožto instrumentalista, propůjčuje pro booklet svoji brutálně vyretušovanou tvář a na ni teprve navěšuje známé vokalisty. Ti tu sice svoji uměleckou funkci mají, ale v absolutní hodnotě jsou podružnými. Debata o tom, zda Tiësto ještě představuje trance nebo už house, či snad jiný taneční styl, je v tomto případě zcela bezpředmětná - tato osoba se po hudební stránce s definitivní platností ocitá mimo tyto škatulky a plně objímá pop. Jen se k němu dopracovává opačnou cestou, než jsme zvyklí - nejdřív vyprodává haly a stadióny a až poté tomuto úspěchu přizpůsobuje svoji tvorbu. Svět populární hudby totiž nemá žánrové požadavky; nasává vše, co odpovídá jeho obchodním předpokladům, a ty Tiësto v dnešní podobě beze zbytku splňuje. Koneckonců, dokladem toho budiž i situace na diskusních fórech (tuzemských i mezinárodních), kteréžto slouží jako jakýsi barometr názoru lidí, kteří se o hudbu zajímají natolik, že jsou ochotni v jejím jménu plýtvat svým drahocenným časem virtuálním dohadováním se. Ty tam jsou doby, kdy každá debata o Tiëstovi (byť mohla začít jakkoli nevinně) skončila masivním flame warem mezi jeho kritiky a přívrženci. Dnes se tato komunita, o které se často v odborných kruzích říká, že ve skutečnosti nereflektuje pravou tvář scény, de facto jednomyslně shoduje na tom, že Tijs Verwest a jeho značka ztratili jakoukoli kredibilitu. To je jen z dalších důsledků (a důkazů) toho, že Kaleidoscope cílí (kromě tvrdého jádra fanboys a fangirls) na skupinu povrchních hudebních konzumentů - nejnižšího společného jmenovatele.

Je příznačné, že všechny výše uvedené řádky by bylo, s trochou znalostí kontextu a umělcovy minulosti, možné sepsat i bez jediného poslechu recenzovaného cd. Analýza bodu, ve kterém se momentálně Tiëstova kariéra nachází, je totiž mnohem zajímavější, než vlastní produkt. Je ovšem třeba, už jen z důvodu naplnění literárního útvaru recenze, tnout do živého, a to hned na jednom z míst, kde Tiësta momentálně nejvíc tlačí bota - tím je zvuk. Ať už dnes za vlastní produkcí stojí kdokoli, každý si musel všimnout, že někde mezi alby Just Be a Elements Of Life došlo k určité změně. A jestliže Dance 4 Life znělo jako singl ze spodních pater Deutsche Dance Chart, na Kaleidoscope se místy pohybujeme v oblasti ložnic amatérských producentů, tvořících v pirátské verzi Fruity Loops. Pro příklady netřeba chodit daleko. Úvod titulní skladby sice zřejmě patří k nejsvětlejšímu bodu desky, ale co je to platné, když okolo páté minuty je křehce prozpěvující hlásek Islanďana Jónsiho nemilosrdně znásilněn nájezdem řezavého synťáku a následně téměř umlčen diskotékovým tanečním doprovodem? Člověk, zodpovědný za mastering, neměl vůbec dostat zaplaceno. Podobných, za uši tahajících necitlivostí je zde k naleznutí více - ať už je to kakofonický závěr v Louder Than Boom, nebo pro sluch vyloženě nepříjemná basovka ve třetí minutě Fresh Fruit. Ostatně, celá tato instrumentální skladba s pořadovým číslem 9 je snad největším omylem, který lze na albu nalézt. Utahané, kvílející synťáky se tu neuspořádaně kroutí v jakýchsi pseudomelodiích a dohromady tvoří dokonalou definici disharmonie. Nad trapnou nápodobou soundu, se kterým Faithless dekádu nazpět bodovali v legendární Insomnii, je nutno se pouze pousmát. Tady nejde o chladný kalkul v podobě vypulírovaného a formálně zvládnutého popu, jakým například Armin poslední dobou zásobuje svět, ale o vyloženou tvůrčí neschopnost a absenci hudebního sluchu. Nezaujatého posluchače zákonitě musí napadnout, jak je možné, že výtvor, za který by se styděl i uhrovatý puberťák, skončí na desce novodobé hudební ikony.

Možná si řeknete, že zvuk přece není všechno - podstatné jsou přece hudební nápady. Na ty bychom tu ale také čekali marně. Ani jedna z písniček totiž neobsahuje chytlavý refrén nebo zapamatovatelnou melodii a žádná z nich ani není dostatečně vlezlá, aby ji bylo možné prohlásit za potenciální hit. Přítomnost hostujících vokalistů místo vytváření očekávané různorodosti slouží jen jako kamufláž pro instrumentální ubohost celé desky, která nechává zapomenout na doby zapadajících sluncí a na stupnici kýče se ocitá v blízkosti nevzhledného sádrového trpaslíka. Tiëstova snaha přiřadit se k módní vlně electropopu může být sice sympaticky upřímná, ale na skutečně úspěšné hitmakery typu Calvina Harrise, které zdobí především lehkost a skladatelská zručnost, zdaleka nestačí.

Opravdu těžko album sourhnně hodnotit jinak než slovy: nucená křeč, tragikomedický amaterismus, naprosté umělecké selhání. Kaleidoscope je útrpným pohledem na bývalou milenku, která sice dříve trpěla určitými charakterovými vadami (děvče bylo trochu do větru), ale dnes byste jí bez váhání doporučili, nebo snad i zaplatili, kompletní facelift a nejednu plastickou operaci, jen abyste od ní nemuseli odvracet zrak.

Poslechněte si celé album zde

Tracklist:
1. Kaleidoscope feat. Jónsi (7:36)
2. Escape Me feat. C. C. Sheffield (4:18)
3. You Are My Diamond feat. Kianna (4:11)
4. I Will Be Here feat. Sneaky Sound System (3:26)
5. I Am Strong feat. Priscilla Ahn (5:39)
6. Here On Earth feat. Cary Brothers (4:56)
7. Always Near (1:34)
8. It's Not The Things You Say feat. Kele Okereke (3:15)
9. Fresh Fruit (5:24)
10. Century feat. Calvin Harris (4:42)
11. Feel It In My Bones feat. Tegan & Sara (4:52)
12. Who Wants To Be Alone feat. Nelly Furtado (4:36)
13. LA Ride (4:13)
14. Bend It Like You Don't Care (3:24)
15. Knock You Out feat. Emily Haines (5:07)
16. Louder Than Boom (4:10)
17. Surrounded By Light (2:40)

Celkový čas: 1:13:54
Datum vydání: 2. 10. 2009
Label: Musical Freedom

Napsat názor do DISKUSE


13.12. 17:55
Ferry Corsten v klubu Epic 14.12.2018
12.12. 18:02
Video-recenze novinek (Freezer)
12.12. 16:16
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
6.12. 21:40
AZiL - trance DJ
4.12. 20:33
Golden Age @ Tresor Club, Praha w/ The Thrillseekers, Scot Project, Jes, Matt Darey, Ronski Speed, Andrea Ribeca (01-12-2018)

14.11. 22:26
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky
5.11. 13:05
Off topic

12.12. 13:38
RAM, Alex MORPH & Alex Di Stefano - Grotesque 350
12.12. 13:29
John O'Callaghan & Cold Blue 'Symmetric'
12.12. 13:16
Pavel Khvaleev - The New Album - 'Sonder'
10.12. 12:03
Markus Schulz Wins Third America's Best DJ Title
10.12. 11:50
Giuseppe Ottaviani featuring Clara Yates - Why

5.11. 23:22
Ronski Speed & Ciaran McAuley - Corellia (Official Video)
5.11. 23:21
Markus Schulz feat. Nikki Flores - We Are The Light (Official Video)
12.10. 22:39
Michael Rehulka - Exposure (Music Video)
30.9. 20:37
Alex M.O.R.P.H. - Running For Peace (Official Video)
22.9. 19:27
Paul van Dyk ft. Plumb - Music Rescues Me (Official Video)

1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
21.3. 23:37
Náramky a Torques
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2018 TRANCE.CZ