TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 13.1.2003 SmallMagus, Review

Když někdo řekne Faithless, tak se mi vybaví zážitek na první shledání s touto kapelou. Bylo to už hodně dávno, kdy jsem poprvé slyšel jejich nezapomenutelnou skladbu Insomnia, která vyšla ve skoro stejnou dobu jako další klenot Born Slippy od Underworld. Jejich první album Reverence, stejně tak i druhé album Sunday 8PM a konečně i třetí Outrospective se po nějaké době dočkaly své reedice, která obsahovala jak původní album tak ještě jeden disk navíc s remixy. Právě poslednímu albu, respektive jeho druhému bonusovému disku se bude věnovat tato recenze.

Nemůžu si to odpustit a tak aspoň ve stručnosti, před vlastní recenzí, vás provedu historii mé oblíbené skupiny. Vše to začalo někdy v červenci roku 1995 kdy byl vydán jejich první singl Salva Mea, pak následovala snad ještě větší pecka Insomnia, která se dostala do top 10 a později byla remixována a znovu vydána. Obě skladby se objevují na prvním, ve své době přelomovém albu Reverence. Za tak velkým úspěchem stojí hlavně Rollo Armstrong, který již před založením Faithless slavil úspěchy s projektem Felix a skladbou Don't You Want Me. Taky se projevil jako velmi dobrý remixer očemž se mohly přesvědčit například Simply Red, Livin' Joy, Gabriele, Pet Shop Boys, M People a Donna Summer. Rollo se také věnuje vlastnímu projektu Dusted se kterým vydal v roce 2000 velmi povedené chill album When We Were Young s krásně ilustrovaným bookletem a parádními skladbami jako Always Remember To Respect Your Mother, Childhood atd. (recenze na stránkách trancu).
Krom toho, že se stará o všechny producentské práce a skládá vlastní hudbu, tak má jednu zvláštnost a tou je, že nikdy nevystupuje při živých koncertech Faithless.

Když už jsme u představování nejdůležitějších členů Faithless, vrhneme se směle na další zajímavou osobu, kterou bezesporu je bývalá modelka Sister Bliss (vlastním jménem Ayalah Bentovin). Velmi zdatná hráčka na klavír, známá Djka a pomocnice Rolla při vytváření remixů. Právě jejich dvojka se podepsala pod spousty kvalitních remixů, ať už svojich vlastních a nebo cizích skladeb. Opět se pokoušela prorazit jako Rollo se svým vlastním projektem a jako Sister Bliss vydala několik skladeb z nichž jsou nejznámější Sister Sister a Deliver Me, poslední jmenovaná patří k mým zvláště oblíbeným a to proto, že skloubení mužského vokálu, prvků trancu a super melodie dalo dohromady ohromě vypečený kousek. Důkazem toho, že je stále jako Djka žádaná, je i letošní Line-up mega akce Innercity kde je její jméno uvedeno.
Dalším a asi nejvíce viditelným členem Faithless je černoch Maxi Jazz, bývalý Dj a moderátor londýnského pirátského radia je opravdu mystickou postavou. Při odříkávání svých textů na podiu to zněj přímo čiší, vím o čem píšu, sám jsem ho viděl z pár metrů při jejich koncertu v Praze. Sám vyznává buddhismus a jak už jsem psal, jeho charisma se opravdu nedá přehlédnout.
Dalším členem, v poslední době i na sólové dráze velmi úspěšná je Rollova sestra Dido. Její album No Angel je kombinace inteligentního popu s nádherným vokálem, místy je cítit pomoc od Faithless, vpodstatě Rolla a to je jen dobře. Poslední bonus skladba z tohoto alba s názvem Take My Hand, je nevěřitelné skloubení tanečního rytmu, perfektního vokálu, mohutných smyčců a ke konci snad dokonce celého orchestru, který konec skladby rozvede do nádherného eposu. Je mi až trapně, že jí musel dopomoci ke slávě "rebel" Eminem, když mu hostovala na jeho skladbě. Před tím o ní vědělo minimum lidí, poté se její album dočkalo reedice a dalšího vydaní s remixy například od skvělých Deep Dish. Právě na tomto příkladu, je vidět kolik zpěvaček a skladatelů musí čekat, až je někdo slavnější proslaví a stanou se tak respektovanými a žádanými, přitom každý rozumný a protřelí člověk ví, že se rozhodně vyplatí sledovat produkci všech členů Faithless a zajímat se o jejich vlastní projekty.

Faithless samozřejmě tvoří několik dalších lidí, mezi ty další známější patří, přesněji patřil Jimmy Kato, který se dal na vlastní dráhu s projektem 1 Giant Leep. Z jeho alba na kterém mimochodem hostuje neuvěřitelný počet lidí, je velmi povedená věc My Culture, která vznikla za přispění Maxi Jazze a popového slaďocha Robbieho Williamse. Dále je v kapele Dave Randal, který se stará o kytaru a pak další vokalistka se skvělým hláskem Zoe Johnston, která se objevila společně s Dido na posledním albu Outrospective. Aby byl výčet kompletní nesmím zapomenout na chill výběr Back To Mine. Jeden z těchto výběrů, vždy kompilovaný známou skupinou, měli možnost Faithless sestavit a namixovat. Díla se chopil Rollo a Sister Bliss a vznikl tak opravdu podařený výběr, který se vedle dílů například od Everything But The Girl, Groove Armady, New Order, Orbital, Nicka Warena a nebo Mj Colea nemusí vůbec za nic stydět. Najdeme na něm jak věci od Dusted a Dido, tak například projekty Sub Sub, Alexe Gophera atd. Po prvním albu Reverence s peckami Insomnia, Salva Mea a Don´t Leave přišlo album Sunday 8PM a hity jako atmosférická God Is A Dj, Bring My Family Back, Take The Long Way Home. Poslední studiové album Outrospective obsahovalo energickou We Come 1, pomalou baladu One Step Too Far a nebo Crazy English Summer. Někdo může namítat, že We Come 1 a God Is A Dj mají společného až přiliž věcí a že se jedná podstatě o dost podobné hitovky, ale jedno se Faithless rozhodně nedá upřít a to, že jsou schopní vytvořit jak klidnou baladu, tak pumpují taneční skladbu s prvky trancu, hausu a kloubení tanečních rytmů a spolupráce živých hudebníků, mnohdy překračující i několik desítek, není pro ně naprosto nic neobyčejného.

Po trošku delším úvodu se teď konečně dostávám k samotné recenzi ve které se budu snažit vám přiblížit hlavně druhé Cd s názvem Reperspective. Už v předchozích reedicích bylo na druhém bonus disku vždy mnoho zajímavých remixů, mám li vzpomenout na album Sunday 8PM, respektive název bonusového disku byl Saturday 3PM, tak jsou to například Pal van Dyk - Bring My Family Back, Nightmares On A Wax - Killer's Lulaly a nebo Skinny - Hour Of Need. Také na něm byl exkluzivně úplně nová skladba Thank You. Na bonus disku Reperspective jsou hned tři nové skladby, ale k nim až později v textu. Najdeme zde spoustu zajímavých remixů, ať už je to skvělý remix od Dusted, Wookieho a nebo třeba Dave Clarkův nářez.

1. ONE STEP TOO FAR (RADIO EDIT)
První skladbou je One Step Too Far v radio editu a právě tato verze je dost hraná i v našich rádiích. Faithless mohli zařadit nějakou delší verzi a tuto dát jen na singl, protože slyšet tuto verzi stále dokola se časem dost oposlouchá a na cédéčku se takpro vás po dost krátké době stane nezajímavou. Co napsat o jedné z nejpovedenějších skladeb posledního alba, snad jen tolik, že jde o skladbu kde si vokál vzala na starost skvělá Dido a rap pochází od nikiho jiného než Maxi Jazze.
Lehká melodie, vzletný vokál, kterému pomáhají v některých místech i další hlasy a plus rap Maxiho, který vůbec neruší a perfektně se do skladby hodí, davájí ve finále skvělou věc.

2. WE CAME 1 (WOOKIE REMIX)
Z originálu zbyl rap Maxiho i ústřední zvuky, ale jinak je to verze, která se originálu po stránce aranží a gradace skladby moc nedrží. Zkrátka si jede ve svém rytmu s důrazem na basovou složku a posouvá se z ryze taneční záležitosti k poslechové. Dravost a jistou agresivitu originálu zde nenajdete.

3. LOTUS
První ze třetice nových bonusových skladeb je velmi svyžná a k tanci jistě víc vhodnější než předchozí věc. Elektronické piáno si tu vesele pohrává svojí melodii, k tomu se ve druhé polovině skladby přidávají další všemožné zvuky, vrtulky atd. Vše to pak přejde v opravdový experiment nevšedních zvuků, kde už je melodie pouze na pozadí a hlavní slovo mají různé efekty. Právě na této skladbě je vidět, že Faithless jsou schopní přijít i s novou a neotřelou skladbou, která si spíše než na hitovost hraje na experimentování se zvuky a s postupy jejich zpracování do celku, který zdánlivě ani nemůže držet při sobě.

4. CRAZY ENGLISH SUMMER (BROTHERS ON HIGH REMIX)
Tento remix mi při poslechu nepřišel příliš zvláštním. Zpočátku schválně ponechané dlouhé mezery mezi vokálem a nepřidání ničeho moc zajímavého oproti originálu mě i po několikátém poslechu utvrdil v názoru, že bych ho klidně na disku mohl oželel.

5. GIVING MYSELF (P-NUT REMIX)
Tak tahle věc se nese plně v režii Maximo, jeho rap, temná basa, skratche a pár samplů navrch. Opět to není úplně moje parketa, protože rap sám osobě nemusím. Jestliže je jako doprovod ženskému vokálu, tak je to něco jiného, ale i tak stále lepší nežli předchozí věc.

6. EVERGREEN (DUSTED REMIX)
A je tu konečně něco přesně dle mého gusta a věřím, že se zalíbí i vám. Takže, jak asi může dopadnout spolupráce Dido a jejího bratra coby remixéra skladby ? Samozřejmě, opět parádní a nezapomenutelná věcička. Tísknivý a jakoby naléhavý vokál Dido vás chytí hned a Rollo se postará o zbytek, aby byl účinek stoprocentní. Maximální pohodovka nic víc už se ani nedá napsat.

7. NOT ENUFF LOVE (SKINNY REMIX)
Ze snění nás probouzí o něco rychlejší remix od Skinnyho, který trochu přičichl k drum&bassu. Tentokrát se remix hodně poved, zní přesvědčivě a i Maxi se svým rapem pěkně zapadá do skladby. Dovolil bych si tuto verzi pasovat na jeden z nejlepších a né-li vůbec nejlepší remix celého bonusového disku.

8. DAIMOKU
Ano, pokud tápete v paměti jestli jste tuto skladbu měli na svém původním albu Outrospective, tak se nesnažte vzpomenout. Je to totiž další úplně nová skladba od Faithless a opět se jedná o jakýsi experiment. Upozorňuji, že je třeba si ho poslechnout několikrát za sebou a nelámat nad ním hned hůl, to svoje si určitě najdete.

9. LIONTAMER (ERNEST ST LAURENT REMIX)
Nevýrazný a nejvíce připomínající styl house, tento remix tedy pravděpodobně nebude patřit mezi oblíbené a brzy na něj i zapomenete. Nic nového zde nehledejte, opakující se samp a "bublavé" zvuky s pár filtry jsme už určitě slyšely nespočetněkrát. Víc než škoda tracku, protože když si vzpomenu na skvělé remixy od Olivera Lieba - Muhammad Ali a nebo od Dje Tiesta - Tarantula, ihned bych byl pro jejich zařazení. Hold tranceovým remízům nebylo zas až tak přáno a bylo rozhodnuto jinak, tak se nedá nic dělat a vrhneme se na další track.

10. WE COME 1 (DAVE CLARKE REMIX)
Hodně rozjetý je remix od techno matadora Dave Clarka, jedná se o technisko, ale přece jen docela zajímavě pojaté. Je jasné, že největší důraz je kladen na basovou složku a neutuchající techno rytmus, ale je možné i rozpoznat náznaky ústředního motivu originálu. Sám si dobře pamatuji, jak na předminulém Summer Of Love v Pardubicích někdo pustil na hlavní stagei tento remix a jak všichni technaři kolem dokola byly udivení, že jde udělat techno track i s malinkatým náznakem melodie. Každopádně bych tento remix hodnotil jako hodně zdařilý a určitě ho neoznačoval jako čisté techno.

11. GOD IS A BECKHAM (The BBC World Cup Theme)
Poslední úplně nová skladba a předposlední celkově, je v podstatě instrumentálka God Is A Dj s minimem přidaných nových zvuků. Ve svém názvu nese jméno známého fotbalisty a tak má sloužit jako jakýsi hold jeho umění. Mě osobně se zdá, že to trochu bere kouzlo originálu a zasvěcení této skladby jedné osobě není moc dobrý tah. Přece jen u originálů si mohl představit každý něco jiného, přitom zde mu je vnucována jedna konkrétní osoba. Asi to bude však také tím, že v Anglii je fotbal hodně oblíben a tak je pro ně tato hvězda něco jako národní hrdina. Jinak po hudební stránce to určitě není žádný kalkul a nebo nastavovaná kaše, nýbrž zajímavý pohled z neznámého úhlu na známou skladbu v instrumentální verzi.

12. CRAZY ENGLISH SUMMER (HIVER & HAMMER REMIX)
Abych řekl pravdu, tak v tuhle remixérskou dvojku jsem neměl moc důvěry. Slyšel jsem od nich několik remixů, mimo jiné i třeba pro vlastní Faithless a nebo Sister Bliss a vždy se mi zdáli příliš podbízivé a po několika posleších ničím nezajímavé až vlezlé, taková komerce oblečená naoko do jiného kabátku. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že tento remix je hodně moc povedený a má nato aby vás zaujal. Nechci psát, že jde o čistý trance kabátek a nějak to moc škatulkovat, ale k trancu má opravdu nejblíže z celého disku. Nejen že se mění tempo a místy jsou slyšet stereo efekty, ale je tu hodně zajímavých zvuků a postupy nejsou tak ohrané jako u jiných trance remixů v poslední době. Je to super zakončení a tak si tato dvojka u mě rozhodně vylepšila renomé.

ZHODNOCENÍ:
Pokud jste fandou Faithless, tak určitě není co řešit a po reedici alba Outrospective se poohlédněte. Dostanete jak původní album s videem We Come 1 v kvalitě QuickTimu, tak bonusový disk z dvanácti skladbami z něhož jsou tři novinky jinde nevydané. Jestliže si Faithless rádi poslechnete, ale nemusíte mít úplně všechno od nich, tak z největší pravděpodobností máte už klasické jedno-cd album Outrospective a tato reedice vás už tedy nemusí moc zajímat. No a pokud Faithless vůbec neposloucháte, tak pak nechápu jak je možné že jste dočetli až sem. Konečné slovo tedy je, z největší pravděpodobností určeno pro fandy Faithless. A ještě jedna dobrá zpráva nakonec říká, že Faithless se zavřeli ve studiu a pracují na novém materiálu pro další album a tak myslím, že se máme opravdu na co těšit!


Tracklist
:
Cd 1 - Outrospective
01. Donny X
02. Not Enuff Love
03. We Came 1
04. Crazy English Summer
05. Muhammad Ali
06. Machines R Us
07. One Step Too Far
08. Tarantula
09. Giving Myself Away
10. Code
11. Evergreen
12. Liontamer

Cd 2 - Reperspective
01. One Step Too Far (Radio Edit)
02. We Come 1 (Wookie Remix)
03. Lotus
04. Crazy English Summer (Brother On High Remix)
05. Giving Myself (P-Nut Remix)
06. Evergreen (Dusted Remix)
07. Not Enuff Love (Skinny Remix)
08. Daimoku
09. Liontamer (Ernest St Laurent Remix)
10. We Come 1 (Dave Clarke Remix)
11. God Is A Beckham (The BBC World Cup Theme)
12. Crazy English Summer (Hiver & Hamer Remix)

Napsat názor do DISKUSE


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum
11.7. 20:50
OUT! [TAR#138] Andy Kern - Irreversible
11.7. 19:39
OUT! [Liquid Energy Digital] Massive Ritual - Aghori
5.7. 21:30
OUT! [Trance All-Stars Records] Encount3r - Moments

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ