TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Total votes: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  More

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Team
Write to us
Icon
W@P
Práce v ČR
 
 Change sending

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 8.12.2001 Karel, Review

Ebbe und Flut. Odliv a příliv. Přesně tak se jmenuje nové, v limitované edici vydané 2CD jedné z největších postav trance scény, DJ Tauchera. Taucher se na taneční scéně pohybuje již deset let a za tu dobu nasbíral spoustu zkušeností. Nikdy by ale Taucher nebyl tak slavný a nikdy by jeho skladby nebyly tak úspěšné, kdyby nespolupracoval s dalším velikánem německé dance scény, s Torstenem Stenzelem. Torsten je Taucherův dvorní producent a je podepsán pod každou jeho skladbou, až to někdy možná vypadá, že je to sám Taucher, kdo je v projektu jen do počtu. Torsten Stenzel je známý víc jako producent, Taucher zase jako dj a to, jak tito dva spolu dokáží spolupracovat, najdete na albu Ebbe & Flut. To vyšlo nejprve na vinylových deskách v srpnu tohoto roku, aby následně vyšlo v již jednou zmiňované limitované 2CD edici (s autogramem) na konci listopadu. Je tedy nejvyšší čas podívat se, jaké album vlastně je. Stojí německý trance za starou bačkoru, nebo zde stále lze nalézt něco, co nás zaujme? Pojďme se na to společně podívat.

První skladbou alba je píseň "Moon Over Atlantis" (ukázka). Takřka jedenáctiminutová skladba toho v sobě skrývá strašně moc. O úvodní klavírové intro a závěrečné outro se postaral umělec John Gentry Tennyson, nadherný mužský vokál, který se objevuje od třetí minuty, nazpíval pro mě rovněž neznámý umělec, Dave Jeff. A když se poté v songu objeví nádherná melodie napsaná rukou Torstena Stenzela, která mi trochu připomíná starší Taucherův singl "Atlantis", jsem v sedném nebi. A ta podobnost se starším singlem určitě nění náhodná, už podle názvu. "Moon over Atlantis" toho v sobě skrývá opravdu neskutečně hodně, už to říkám podruhé. Je to úžasné, kolik originálních zvuků, kolik atmosféry a kolik melodie se povedlo autorům do skladby dostat. Z první písně, která mě tak navnadila na poslech alba, se přesouváme na druhý track v pořadí, "No need to ask baby". Hej baby, já jsem super skladba, to si dobře zapamatuj a vůbec o mně nepochybuj! Se mnou budeš v ráji a už tě nepustím zpět! Ok, tenhle song je těžce pohodový chill-ot, ale ne takový ten unylý chill out, při kterém se toužíte do někoho zamilovat, připadně při kterém přemýšlíte o svém životě, tohle je takový "akční" chill-out, který vás spíše přinutí myslet směrem dopředu, který vás přinutí jednat a udělat věci, které jste doteď neměli sílu dotáhnout do konce. Pozitivním zjištěním na albu je také to, že jednotlivé skladby jsou do sebe namixovány. Proto ani nestačíte vychladnout z druhé skladby a už je tu další kousek, "The Man from Cuba" (ukázka). Co k téhle skladbě napsat? Hmm, snad jen to, že jsme trefili další desítku na terči! Precizní, profesionální zásah do černého! V této skladbě se již objevují klasické trance beaty a především nádherná kytara od Noberto Rodrigueze. To Vám povím, to je "Man", "The Man from Cuba". Gracias Noberto, you have done a great job, z kterého se teď bude těšit spousta lidí po celém světě.

"Cascades" (ukázka) je další track v pořadí. Začíná trochu progresivně, trochu do takového tech-houseu, ale vibrující zvuky na pozadí dávají tušit, že tento styl dlouho nevydrží. A je to pravda, od druhé minuty se začne ozývat další z geniálních klavírních melodií z pera Torstena Stenzela. Nicméně ona melodie po chvíli ustane a vracíme se zpět do tech-houseu, který se mi až tak moc nelíbí. Ale co se to pak nestane? Od páté minuty nastoupí úplně jiná melodie, která ve skladbě do té doby vůbec nebyla a dokonale vystihuje název písně, "Cascades". Před sebou jasně vidím úzký proužek vody, jak stéká z vrcholu pomyslné pyramidy, aby se nakonec, až se dostane zcela dolů, stal součástí hlubokého a životem oplývajícího jezera. V jezeře, do kterého jsme se před chvílí potopili, máme možnost potkat spoustu krásných ryb, malých i velkých, a vůbec hodně roztodivných živočichů, o kterých jsme doteď neměli ani tušení. "Outside world" je přesně tou skladbou, která se na naši podvodní výpravu hodí. Trochu směřuje dokonce k drum'n'bassu, je doplněna zajímavým, neustále se opakujícím ženským vokálem a opět skvělou melodií. Úvod písně "Brainticket" mi připomíná nějaký film, nebo začátek mise nějaké akční hry. Chlapík tam cosi v angličtině vykládá, něco o jeho životě, no ale zas tak dokonale anglicky neumím, abych vše přeložil .) "Brainticket" je opravdu zajímavou směskou electra, tranceu a hip hopu?) Těžko se rozhodnout, co převažuje více, asi to electro. Každopádně se můžete těšit na skladbu doslova nacpanou všemožnými zvuky, trochu mi tahle píseň připomíná starší singly od Daft Punk. Je to potěšující vědět, že i když je Taucher veden jako tranceový dj, ve spolupráci s Torstenem Stenzelem dokáží produkovat i takovouto hudbu. "Brainticket" končí tak, jak začal, tedy opět s oním filmovým intrem, resp. outrem.

Sedmička je šťastné číslo. V našem připadě to platí o písní "T-Faktor" (ukázka). Třetí nejdelší skladba alba začíná hodně cool basy a syčivými zvuky na pozadí. Oproti minulým skladbám zde tolik zvuků není, ale jistě znáte to staré pořekadlo, že někdy méně je více. A i to více se nakonec dostaví. Asi od šesté minuty se totiž přidají zvuky, které jsou vyluzovány z nástroje v anglické terminologii označovaného jako "horn". Zní to jako saxofon, trubka, klakson, nevím přesně co to je, protože ani překladový slovník mi moc nepomohl, prostě je to něco takového, však si poslechněte ukázku. Na nástroj hraje umělec, jenž si říká Boris Jennings. Zatím mám z alba fakt super pocit, tohle že je německá produkce? Ani se tomu nechce věřit. i když, ona to německá produkce zas tolik není, neboť skoro všechny skladby vznikly na Ibize, ve studiu "Magic Island Studio Ibiza". Osmička je zase moje šťastné číslo, ani nevím, kde jsem k němu přisel, ale prostě když bych měl říct svoje oblíbené číslo od jedné do deseti, byla by to právě osmička. Osmičku na albu má píseň "Pictures of a gallery". U jména zpěvačky, která tak neskutečně nádherně nazpívala vokály, je napsáno toto: Vocals by Mrs. Unknown (Thank you - You are a Queen! Slečno neznámá, kdopak jsi? Pravda je ta, že vokály z "Pictures of a gallery" patří k těm nejlepším, jaké jsme letos měli možnost slyšet. Možná jsou nejlepší. Třeba takové vokály k Perpetuous Dreamer "Sound of good-bye" mi zas tak dobré nepřijdou, v porovnání s "Pictures of a gallery". Poslední, devátou skladbou prvního CD je písnička "Cool vibes". V samém počatku se ozývají zvuky jakoby od moře, rackové, tuleni a čerstvý vítr k tomu. je použit další zajímavý hudební nástroj, a sice viola, na kteroužto hraje Charles Adams. Hodně zajímavé je pobrukování, které si k této skladbě namluvil sám Ralph Beck alias DJ Taucher. Jinak je "Cool vibes" taková hip hop electro skladba, ale skutečně hodně originální, ta viola od čtvrté minuty mě docela dostává, krásně by zapadla třeba do nějaké rómské svatby, ta pasáž s violou má hodně slovanský charakter.

Tak a jsme na konci prvního, hodně experimentálního CD a nic nám nebrání podívat se na CD2. Tak trochu podvědomě čekám, že na druhém CD budou krapet tvrdší, přímější a do klubu více se hodící songy. A skutečně to vypadá, že tomu tak bude. Hned první skladba, "Agromaster" (ukázka), je hodně tuhá a jakoby vypadla z kombajnu sklízejícího v horkém sprnovém večeru obilí. Líbí se mi slovo Agromaster, je to takové pěkně progresivní, stejně jako samotná skladba. Na "Agromastera" navazuje skladba "Hypnotic", rovněž v progresivním duchu. Navíc je tenhle song takový tajemný, když si jej budete pouštět večer, jistě se budete bát. Vyvrcholení progresivní části druhého CD nastává společně s dalším songem v pořadí, "Bizzare" (ukázka). I dnes, 2 roky po vydání singlu, je zvuk skladby stále vysoce aktuální. "Bizzare" patří mezi moje "all time" oblíbené skladby, co se týče progresivity. I takový DJ Tiësto - Flight 643 je oproti "Bizzare" tuctovou pop skladbou, u které za chvíli usnete .) "Bizzare" je fakt bizarní a francouzské vokály od chlápka jménem Pierre nemají chybu. I tohle se mi té skladbě líbí, takřka ve všech trance a progressive skladbách je angličtina, francouzštinu jen tak někde nanajdete. Když se "Bizzare" od páté minuty rozjede, fakt nevíte, jestli skákat do stropu, stavět se na hlavu, nebo kroutit hlavou jako šílený a odkrýt tak své pravé já. "Bizzare" pro mě zůstává nejenergičtější a nejbláznivější skladbou, jakou kdy duo Torsten Stenzel & Ralph Beck složilo!

"Pictures of a gallery" je i na druhém CD, samozřejmě že v jiném remixu, který je více akčnější a potvrzuje tak moji tezi, že druhé CD bude more progressive. Ani se moc nedivím, že je tento song na albu hned dvakrát. Jednak jde o poslední singl Tauchera, jednak vyšlo hodně remixů skladby, které jsou fakt super a je jedno jaký remix posloucháte, ať už od Kay Cee, Tillmanna Uhrmachera nebo od Marc'N'Ace. A ještě jednou musím připomenout vokály od slečny "neznámé", jsou to vokály roku! A klavír roku! Nezbývá než prohlásit často vyslovovanou větu, že něco / někdo rulezz. Takže, Taucher rulezz ! I když s tím klavírem jsem to trochu přehnal možná, protože rok stará "Winterlove", je minimálně stejně tak dobrá, co se týče kvalit klavírní symfonie. Na těchto skladbách nám Torsten Stenzel dokazuje, proč patří mezi nejlepší německé producenty a že se na scéně pohybuje přes deset let. Ta zkušenost je zde vidět a slyšet. Opět můžeme porovnat s albem "In my memory" od DJ Tiësta. Bohužel, Tiësto prohrává na celé čáře. Možná je Tiësto lepší dj než Taucher, ale jako producent nemá proti duu Stenzel & Beck nejmenší šanci. A je to logické, vždyť Torsten Stenzel za těch více než deset let složil hodně přes 200 skladeb a remixů. S tím se prostě Tiësto a vlastně skoro nikdo nemůže měřit. Jsem rád, že je Torsten Stenzel právě z Německa, které u mě v poslední době hodně ztrácí kredit. Ale ukažte mi, opravdu mi ukažte, kdo z holandských / belgických producentů skládá od počátku devadesátých let a jeho tvorba je stále skvělá? Všichni ti Pushové, Buurenové, Corstenové, Tiëstové, Airwaveové a Deruyterové, ti všichni se objevili až v polovině devadesátých let, někteří ještě déle. A vzpomínáte třeba na singly Infinity, Atlantis a další? Ty tu byly ještě dříve. A je skutečně zajímavé, že tvorba Tauchera je i dnes stále podobná tomu, co tvořil před sedmi, osmi lety. A stále to zní naprosto dokonale, tomu já říkám mistrovské umění!

Dokazuje to i další song, "Child of the Universe". Opět božské vokály, které nenechají nikoho chladným a osloví vás natolik, že se alespoň na pár vteřin stanete uvnitř sama sebe lepším člověkem, který chce být na všechny hodný, spravedlivý a který chce všechny milovat. Ten krásný mluvený hlas je od Anne Opitz a ve skladbě se objevuje sampl od "Dead Can Dance". Pomalu se blížíme na konec alba, před námi jsou poslední tři skladby. První z nich se jmenuje "Flüssig" a nebojte, s "flusáním" nemá pranic společného. Já být Taucherem, tak tohle vydám jako další singl. I když nerad používám slovo "uplifting trance", nic vhodnějšího mě nyní nenapadá, neb tohle je takový "uplifting trance", že se z toho jeden skoro zblázní! "Flüssig" je jednou z mála skladeb na albu, jež nebyly složeny na Ibize, ale v Polaris Lap Studio Germany. Moc se mi takhle "flusačka" líbí, v tomto předvánočním čase naprosto ideální skladba. Ach ach, je to opravdu neuvěřitelné, jaký cit do skladeb autoři dokázali dát, úplně se rozplývám a mám chuť dělat "Giant things and move The World forward" .) K tomu je ale důležité "neztratit vědomí", jak nám radí skladba "Loss of consciousness" (ukázka). Opět se autorům povedlo zapojit do písně zajímavé vokály, tentokráte to je španělština v podání zpěvačky Raquel Gomez. Ó jak rád bych se při této skladbě utancoval k smrti, kdybych ji měl možnost někde slyšet. Huh, jestli jsem o předchozí skladbě říkal, že by to mohl být další Taucher singl, tak teď to měním! Tohle musí být další singl, protože to prostě nemá chybu! Uvidíme, něco mi říká, že další singl bude právě tento song .) A jsme na konci, škoda škoda přeškoda, já chci ještě víc! "Science fiction" je tou poslední skladbou a dělá tečku za bezvadným a bezchybným albem. Další z vysoce originálních skladeb Tauchera, jistě si tento starší singlík pamatujete. V počítači následně bohatě upravený hlas namluvil Benny Brown, aby tak vznikl sci-fi hlas, takový, jaký známe ze finální verze. Nikdy nezapomenu na hlas říkající, OK, now listen, i wanna tell you something about science fiction ... this my friends, is science fiction." A to stupňování, a když se objeví basy, tak se dočista zblázníte. Ale není celý tenhle svět jeden velký sen, jedno velké science fiction?

ZHODNOCENÍ: Bez nejmenších pochyb je album Ebbe & Flut nejlepším albem roku 2001. Myslím tím album, nejde to srovnávat třeba s "Politics of dancing" od Paul van Dyka, to je pouze namixovaná kompilace. Opravdu obdivuji Torstena Stenzela a Ralpha Becka za to, že všech 18 skladeb je tak originálních, neuvěřitelně rozmanitých a moje obzory rozšiřujících. Obdivuji je za to, jak krásně si dovedou vyhrát s klavírem, jak vkusně dokáží zapojit do svých písní externí zpěváky, zpěvačky či hráče na nejrůznější hudební nástroje. Jestli máte rádi trance a chcete jej slyšet ve všech možných i nemožných variantách, ať už ve spojení s chill outem, progresivní hudbou, či electrem, sežeňte si toto album. Jestli nejste tupci, co na party bez drogy nemohou být a poté je jim jedno co hraje, hlavně když to bubnuje, pak je album pro Vás, pro Vás, kteří se snažíte hudbě porozumět ...

TRACKLISTING:

CD1
01 Moon Over Atlantis 10:49
02 No Need to Ask Baby 07:59
03 The Man from Cuba 07:07
04 Cascades 08:36
05 Outside World 06:22
06 Brainticket 07:09
07 T - Faktor 10:41
08 Pictures of A Gallery 09:30
09 Cool Vibes 06:41

CD2
01 Agromaster 09:05
02 Hypnotic 07:16
03 Bizarre 07:46
04 Pictures of A Gallery 12:13
05 Winterlove 03:49
06 Child of the Universe 06:59
07 Flüssig 08:46
08 Loss of Consciousness 08:17
09 Science Fiction 07:20

Special thanx to jaydee za poskytnutí alba k recenzi.


9.6. 20:15
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
9.6. 20:07
Standerwick Live v pražském klubu Epic 15.6.2019
9.6. 18:05
Aly & Fila presents FSOE
7.6. 17:53
Video-recenze novinek (Freezer)
21.5. 20:42
CityFest 1.6.2019

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.6. 10:59
OUT! [TAR Oasis] Firas Tarhini - Moments
17.6. 10:42
OUT! [Liquid Energy Digital] SYFQZUKO - Theory
17.6. 10:29
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Andy Jornee - Show Me the Stars
17.6. 10:23
OUT! [TAR#138] Rezwan Khan - Summer 2019
13.6. 17:23
Roger Shah - Magic Island Vol. 9

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ