TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Celkem hlasů: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  Více

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Redakce
Napište nám
Ikonka
W@P
Práce v ČR
 
 Změnit zasílání

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 13.9.2006 Andrews, Recenze
Dvojitý vesmír? Dvoučlenné univerzum? Nejde to dohromady? To jste ještě pravděpodobně neslyšeli nové album Briana Waynea Transeaua aka BTho. Je velice pravděpodobné, že na jméno tohoto amerického producenta (v jeho případě by se skoro slušelo říct skladatele) jste ve svém životě již úspěšně natrefili, zvláště pak, pokud jste svoji minulost spojili s trancem a nebo vůbec s jakoukoli elektronickou hudbou. BT byl, a stále je, jedním z nejzásadnějších a nejvlivnějších lidí elektronické scény; jeho první album s názvem IMA z roku 1995 si jistě mnoho lidí zapamatovalo kvůli jednomu neuvěřitelně dlouhému tracku, poslední Emotional Technology (2003) zase bylo v podstatě velmi šokující tím, že se BT pokusil o téměř čistý pop, což mu mnoho lidí zazlívalo (údajně ale došlo nedlouho před vydáním alba ke 'krádeži' již hotového hudebního materiálu z dílny BTho, takže bůh ví, jak by to dopadlo kdyby...). This Binary Universe je jedním z několika projektů, které Brian v současné době vyvíjel a z hlediska hudebního je téměř jistojistě nejzajímavějším.

To můžeme směle říct, ačkoli jsme dosud neměli možnost slyšet nové album Tiësta (za kterým by měl plně stát jako producent právě BT) nebo údajný tranceový počin, který se snad chystá na rok 2007. TBU (This Binary Universe) mělo být tak trochu návratem zpět, ale zároveň velkým krokem kupředu. Pryč od popových struktur a vokálů a naopak zpět k dlouhým skladbám (album jich má pouze 7!); zároveň jsme se měli dočkat absolutně nového a nečekaného konceptu a hudebního experimentu, který v tomto miléniu nemá dosud obdoby - něco podobého aspoň inzeroval trailer, který audiovizuálně nastínil, co nás koncem srpna nemine. Rozpoutal se tak poměrně masivní hype, který je ovšem, jak všichni víme, věcí dvousečnou. Povedlo se tedy BTmu opět předběhnout dobu a dát v plén materiál pro zástupy dychtivých plagiátorů? Je This Binary Universe opravdu něco tak originálního a zásadního? A proč BT opět změnil účes? Předně, připravte se na to, že tohle je prostě téměř krystalicky čisté umění. Nic, co by jakýkoli dj mohl použít ve svém setu nebo rádio ve svém playlistu. Nic, co by vás roztancovalo a nic, co byste si museli celý den zpívat. Tohle je něco jako postmoderní symfonie. Že absolutně nejžhavějším trendem elektronické hudby je dnes elektrem ovlivněný house? Že se říká, že minimal bude 'the next big thing' (koneckonců, u našich německých sousedů, a nejen tam, už velkou věcí je)? BT nenásleduje žádný z těchto trendů, ba naopak, v TBU jde ještě dál: objevuje pro širší veřejnost ambient a vytváří fúzi filmové hudby, klasiky a breakových beatů. Do těchto vod nevkročil jako úplně první, např. takový Ulrich Schnauss se v nich už nějakou dobu úspěšně pohybuje; v čem je ale BT zřejmě naprosto unikátní, je způsob, jakým na TBU postupně porušuje snad všechna pravidla hudební kompozice a jakým proti zažitým klišé revoltuje.

Úvodní 'All That Makes Us Human Continues' vás napřed lehce zmate tak, že začne jako klasické intro - z neurčitého šumu a hučení se pomalu vylíhne povedená a zároveň jednoduchá a jemná smyčcová/zvonková melodie, která však postupně vygraduje do nádherné hlasité technologické změti zvuků - ta by se dala charakterizovat jako směs skřípání rezavějících strojů, zvonění starých zvonků a telefonů. Tato zvláštní mechanická atmosféra provází v podstatě celé album, ale na tomto místě je snad nejsyrovější a nejzřetelnější (plus je jedním z největších zážitků, které album nabízí) a v podstatě nechává vrcholit intro v jeho polovině(!). Následující 'Dynamic Symmetry' si určitě zapamatujete jako jazzovku s občasným pláčem novorozeněte v pozadí (ano, BTmu se v nedávné době narodila holčička a není to naposledy, co nám to ve svém díle připomíná). Způsob, jakým v této skladbě BT naprosto plynule a bez okolků mění rytmy svých neskutečně propracovaných beatových sekvencí, je dechberoucí a zarážející. Mechanické kytarové pasáže střídá čisté jazzové piano a synkopický podklad, s blížícím se koncem pak BT nechává změnit rytmus snad třikrát během jedné minuty. Dynamic Symmetry je zřejmě nejexperimentálnější skladbou na celém TBU. Neslyšeli jste doteď o breakbeatovém elektronickém jazzu? Tady ho máte v jeho nejšílenější podobě.

V pořadí třetí 'The Internal Locus' jako by trochu začínal tam, kde předchozí skladba. Piano, které obstarává počáteční tříminutovku v sobě nese jisté znaky melodie z Dynamic Symmetry, není však tak jazzové. Následuje ale ostrý střih a BT nás nechává vklouznout do úplně jiné nálady a snad poprvé na TBU využívá síly smyčců. Místy se také konečně dostáváme k pasážím, které připomínají filmovou hudbu a znějí až dobrodružně; jsou to však jen záblesky tlumené opakovaným použitím klavíru - jako kdyby BT říkal: Počkejte ještě, vybalím to na vás později a v plné kráse. Závěr je však asi nejvíc šokující proměnou tracku na albu. Něco málo po osmé minutě se takřka z ničeho nic objeví až překvapivě našlapaná breakbeatová sekvence, která tu stojí zcela sama o sobě a je jediným tanečním momentem celého TBU. Další význačný a unikátní bod. '1.618' je číslo, které značí čtvrtou skladbu na BTho novém albu a zároveň tzv. 'zlatý řez', převážně matematický pojem, který byl (a je) také hojně využíván v estetice i v samotné hudbě (je to také první narážka na Řecko, vždyť už Pythagoras o zlatém řezu věděl). V kompozici alba 1.618 znamená určité uklidnění, v prvních minutách nás nechává BT v napětí a až po uplynutí druhé minuty se objevuje jednoduchá kytarová melodie. Nedočkáme se tu ani výrazných bicích, breakbeatové čarování je pro tuto chvíli téměř zapomenuto a ani jednoznačný melodický prvek se tu nedá vysledovat.

Nejdelší skladba tu má název 'See You On The Other Side' a trvá celých 14 minut a 19 sekund. Ale ne, že by vás tu BT nudil. Ze hry zvonků pomalu a jemně postupně vyvstane nosná melodie celého tracku, postavená na postupném nabalování motivů a opakování chytlavé série akordů. Opět tu máme klavír a kytary, doplněné o lehkou formu elektronického doprovodu. V druhé polovině See You On The Other Side dojde opět na perfektně zpracované beaty, které, tentokrát velice pravidelně (a skoro by jeden řekl až naléhavě), určují tempo. Závěr patří opět pěkné harmonické melodii, se kterou autor skladbu ze začátku stavěl; tady ji pro změnu nechává pomaličku odeznít a motivy postupně (skoro až nezvykle na BTho) odebírá. 'The Anhtkythera Mechanism' je druhým řeckým odkazem BTho a nejkrásnějším kouskem na albu. Anhtkythera je totiž název údajného antického počítače, který byl objeven na dně Egejského moře a na TBU už jenom tento záhadný název dokonale dotváří celkovou atmosféru alba; jako bychom se dotýkali nějaké záhadné, zapomenuté, ale zároveň velice vyspělé civilizace, ne nepodobné té, která údajně žila na bájné Atlantidě. Všechno to skřípání a zvonění spojené s prvky klasické hudby najednou dává smysl. Anhtkythera Mechanism spojuje všechno, co je na TBU k slyšení a ještě dává něco navíc. Klidný začátek už celkem tradičně obstarává klavír a dobře navazuje na předchozí dvě tiché skladby. Jakmile se objeví první čirá melodická sekvence, víte, že tady půjde o něco extra. Zanedlouho piano doplní zatím asi nejryzejší akustická kytara a dojde po krátké přestávce i na efektní mechanickou kulisu. Už se zdá, že se nic vážného nepřihodí, ale je to omyl: všechno tohle pomalu směřuje k velkému smyčcovému představení, které mistr rozehrává docela tichým staccatem na pozadí doznívající elektroniky. Smyčce pak v okamžiku dostanou neuvěřitelnou sílu a v mixu filmové hudby a klasické kompozice pokračují v naléhavém staccatu. Zrychlený tep a mrazení v zádech pak téměř instantně přivodí melodie, která se z dosud jednotónového poskakování smyčců vynoří. Tohle je to, na co jsme celou dobu čekali! Geniální, atmosférický a melodický kousek zapadající do alba. Následuje další beatová sekvence, která nás přivede k naprosto šokujícímu finále skladby, kdy očekáváný druhý refrén smyčcové melodie nechá BT doslova elektronicky roztrhat na nezřetelné a zastřené větší či menší kusy, kousky a částečky. Nádhera!

A jsme vlastně téměř na konci, u BTho ukolébavky, kterou napsal pro svoji dceru, s příznačným názvem 'Good Morning Kaia'. Laťku nastavenou předchozí symfonií finální skladba již nepřekonává, ale daří se jí být zdárným konkurentem. Opět pomalu a na několikrát gradované piano ústí v půlce v nesmírně emotivní kytarové sólo s téměř rockovými bicími a zaručuje, že album doposloucháte s otevřenými ústy až do konce. Klavír se objevuje znovu poté, co výrazné sólo odezní a opět v několika náznacích dalších melodických erupcí v tichosti skladbu (a album), spolu s šuměním moře, ukončuje. Věřte, že když jsem na začátku recenze pátral po tom, proč zrovna nese tento vskutku neobvyklý kus umění název přeložitelný jako 'Dvojitý vesmír', nebylo to jen tak. BT opravdu nenechává nic náhodě a nejen hudbou, ale také slovy a jejich významy se snaží celé dílo atmosféricky doladit, dát mu význam a zkompletovat ho. This Binary Universe jednak opravdu spojuje (a hned ve dvou případech - jaká to symbolika!) 'dva světy'; v prvním případě klasickou hudbu a tradiční hudební nástroje s nejmodernějším zvukem elektronických mašinek (čímž také suverénně vytváří celou bipolární atmosféru alba, která se pohybuje mezi dávno zapomenutým a dosud neobjeveným), ve druhém případě svět audia a videa. Ano, součástí balení TBU je také dvd s jednotlivými filmy, které často zvukový dojem ještě umocňují (hlavně v případě konečné ukolébavky) a vytvářejí tak několikasmyslový zážitek.

Dohromady vzato, celý tento koncept je naprosto unikátní. Jestli je v současné době svět elektronické hudby často plný dokola se opakujících se formulí, floskulí a prázdných klišé; jestliže 'velká jména' dnes velmi často hrají na jistotu, aby zbytečně nešokovala nějakým zrádným novotvarem a nevyděsila případné konzumenty, pak BTho můžeme považovat za čestnou výjimku. Vždy byl napřed. Udělal si obrovské renomé a tímto dokonale opracovaným kusem umění ukazuje, že ho nechce zneužít. Jeho smysl pro detail, drobnou změnu a překvapení, je zde naprosto čitelný a je také paradoxně jedinou věcí, která mi zakazuje dát tomuto albu absolutní hodnocení. Experiment tu má totiž často větší přednost, než by si ve finále zasloužil a do pozadí se tak dostává melodie a emoce, kterou BT dokázal vždy a všude spolehlivě vykouzlit (a kterou tu naštěstí v hojné míře zastupuje hlavně Anhtkythera Mechanism). This Binary Universe ale je, ať chcete nebo ne, v současnosti jedním z nejzásadnějších uměleckých děl na poli elektronické hudby; míra experimentality, unikátní zvuk a koneckonců i BTho jméno mu to s přehledem zaručují. A pokud vás album nezasáhne emocionálně, minimálně vás donutí přemýšlet. Třeba o tom, jestli ten Platón přece jen neměl pravdu, když psal o Atlantidě.

Název: BT - This Binary Universe
Styl: Ambient, Downtempo, Breaks
Datum vydání: 29.08.2006
Label: DTS Entertainment
Formát: CD + DVD

Tracklist:
01 All That Makes Us Human Continues (8:15)
02 Dynamic Symmetry (11:23)
03 The Internal Locus (10:27)
04 1.618 (11:34)
05 See You On The Other Side (14:23)
06 The Antikythera Mechanism (10:06)
07 Good Morning Kaia (8:11)

Napsat názor do DISKUSE


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum
11.7. 20:50
OUT! [TAR#138] Andy Kern - Irreversible
11.7. 19:39
OUT! [Liquid Energy Digital] Massive Ritual - Aghori
5.7. 21:30
OUT! [Trance All-Stars Records] Encount3r - Moments

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ