TRANCE.CZ - Novinky z trance hudby, News from world trance dance music


 

Transmission 21.11.2015 dojmy

41 %
Výborné


18 %
Průměr


18 %
Zklamání


23 %
Nebyl jsem na party


Celkem hlasů: 22
Starší ankety

4.11..2008
DAVID NEWSUM - 63B CLERKENWELL ROAD
7SKIES AND STATIC BLUE - CENTRAL PARK
ADAM NICKEY - SLIDER
8 WONDERS - THE RETURN
PUSH - DREAM DESIGNER

Report z Marco V Combi:Nations:II v Amsterdamu
Druhý report z party s Paul Van Dykem
Paul Van Dyk v Praze
  Více

DJ Fire - Let The Joy Rise / Midnight In Beijing
Tiësto - Elements Of Life
Simon & Shaker - Plan 9 (from Outer Space)
 

Redakce
Napište nám
Ikonka
W@P
Práce v ČR
 
 Změnit zasílání

Od posledního editorialu již uběhla spousta času, a tak je vhodná doba pro menší aktualizaci. Náš web prošel během léta poměrně revoluční proměnou, která už byla zapotřebí. Osobně moc nejsem příznivcem velkých změn, ale v tomto případě se jednalo o posun k lepšímu. Každého jistě potěšily avatary, možnost zasílání soukromých zpráv a přehlednější grafika. Koncekonců, žlutá barva, která je alfou a omegou trance.cz, byla zachována, a tak není důvod si stěžovat. O to, aby se některé diskuse nezvrhly v prachsprostý flame dbají moderátoři z řad veteránů našeho webu. V diskusním fóru se kromě tradičních hudebních témat rozproudila i zajímavá a korektní debata o globálních politických záležitostech a tradicí se stal ID Contest, který nám umožňuje si trochu procvičit paměť. Po okurkové sezóně je opět v plném proudu klubová sezóna a mnohdy je dilematem, na kterou akci zavítat. Zásadním eventem podzimu bude dozajista další díl Transmission s možná nejatraktivnějším line-upem za celou dobu existence této halovky. Na bilanci roku 2008 je poměrně brzo a hodnotit počasí je nevděčné, neboť editorialy se neobměňují příliš často a za pár měsíců bude vše jinak. A protože mě nic duchaplného nenapadá, skončím přáním hodně zábavy na nadcházejících EDM/trance akcích, kde se, doufám, sejdeme v hojném počtu.
Binary, 27.10.2008
 18.7.2006 Ch@ron, Recenze
Představovat světoznámou dvojici Gabriel and Dresden mi přijde smysluplné jako nošení dříví do lesa, ale, i přestože tomu příliš nevěřím, mohou mezi vámi být tací, kteří o nich mnoho neví (a neumí použít Google). Vezměme to tedy alespoň zkratkovitě. V roce 2001 vydal Josh Gabriel svůj první white label "Wave 3" a upoutal jím pozornost Dava Dresdena, který v té době hledal novou hudbu pro Peta Tonga a již o dva týdny později se "Wave 3" objevila v Petově show na BBC Radio 1. Tong pak nabídl Davovi příležitost remixovat skladbu "Someone Like You" od New Order a Joshe byl přizván ke spolupráci. Za těch několik let spolu vytvořili značné množství nezapomenutelných remixů, které oslovily trancové fanoušky po celém světě - jen namátkou jmenujme Way Out West - Mindcircus, Paul Oakenfold - Southern Sun, Nalin & Kane - Beachball, 4 Strings - Take Me Away, Sarah McLachlan - Fallen, Above & Beyond - No One On Earth a další a další... byl jich opravdu bezpočet, jeden lepší nežli druhý. Patrně nejvíc pozornosti jim zajistil nezapomenutelný singl As The Rush Comes s nádherným vokálem Jes Brieden vydaný pod pseudonymem Motorcycle. As The Rush Comes nebyl jediný počin pod touto obchodní značkou, později přišly singly Around You a My Blue Heart, které však slávy prvního počinu nedosáhly.

Dalším projektem, který se ve spojení Gabriel and Dresden objevuje, je skupina Andain (Beautiful Things a další) - tu však tvoří jen polovina dua, tedy Josh Gabriel (a spolu s ním i Mavie Marcos a David Penner). Říkal jsem zkratkovitě a článek utěšeně roste. Mohli bychom tu ještě zmínit dvě zajímavé autorské kompilace (Legends a Bloom), sety na mnoha předních světových akcích spolu s předními světovými djs a častou přítomnost jejich tracků či remixů v setech mnohých trance djs... ale to bychom tu mohli být ještě zítra. Pokud chcete vědět více, a rozhodně to stojí za to, zagooglujte si. Závěrem poslední důležitá informace - Josh i Dave pocházejí z USA (nekruťte hlavou, i tam se občas zadaří a vyroste talent), San Francisco, Kalifornie, jejich sláva však sahá přes celý svět.

Jejich debutové autorské album vyšlo již před více než měsícem, takže pro všechny, kteří ho ještě nemají (opravdu jsou tací???) přichází recenze. Ještě před poslechem můžete celkem snadno odhadnout, že půjde o jedno z těch důležitějších a nadějnějších alb letošního roku. Klíčová otázka v tomto případě není JESTLI je album dobré, ale JAK MOC. Pokud si vzpomenete alespoň na pár jejich remixů či singlů, mělo by být přinejmenším nezapomenutelné. Ano, pozorný čtenář objevil zvýšený výskyt slova "nezapomenutelný". Duo Gabriel and Dresden přináši do světa trancové hudby jedinečný a zcela specifický zvuk a styl - proto jsou všechny jejich skladby i remixy poměrně snadno identifikovatelné. Což jednak přináší vítanou různorodost trancové nabídky, na druhé straně si k nim někteří posluchači těžko najdou cestu. Ale ti, co si ji najdou, budou nadšeni. Už od prvních taktů dojde i méně zdatný posluchač ke zjištění, že Gabriel and Dresden nejsou tak snadno zaškatulkovatelní (To je slovo! Zkuste ho říci pětkrát rychle za sebou :) ) - jednoznačně nejde o čistý trance, ani o čistý house, ani progressive, dance, pop... pohybují se někde mezi všemi těmi kategoriemi a odmítají jednoznačné zařazení. My, tranceři, jsme však lidé tolerantní, a tak je rádi přijmeme do své velké, veselé a šťastné rodiny, což? Abych vám ale jejich unikátní styl trochu přiblížil, použiji jejich vlastní press-release a budu doufat, že vám všechny ty marketingové obraty něco bližšího poví: "Sexy housové a techno beaty, bohatě emotivní hudba, dravé melodie a silné vokály. Toto album dokazuje, že spolehlivé undergroundové produkční techniky, smysluplné texty, popové háčky a nakopávací bubny mohou spoluexistovat v harmonii." Už je vám to jasné, že? :D Pojďme však raději k samotnému poslechu.

Album přináší 12 novotou vonících skladeb precizně smíchaných do sedmdesátiminutového non-stop mixu, 8 z nich využívá báječné vokály Molly Bancroft a Jana Burtona. Dost pravděpodobně už jste dříve zaslechli singl "Tracking Treasure Down" pocházející právě z tohoto nového alba. Ti šťastnější měli nedávno možnost zaslechnout v Arminově ASOTu i skladbu "Let Go", která celé album otevírá. V duchu tradice propracovaných alb má pomalejší náběh sloužící jako krátké (asi minutu a půl) intro, pak se již naplno rozjíždí s působivým a sladkým ženským vokálem... "Let it go, let go... it could be better that way..." si určitě budete ještě chvíli rádi pobrukovat, skladba je velice chytlavá. Dave i Josh potvrzují svou nebetyčnou kvalitu hned napoprvé, hudba se zhruba v půli své délky ztlumí na minimum... vyniknou jen drobné zvuky v pozadí a vokál, aby později naplno vygradovala... ano, hoši, právě proto vás máme rádi! Nechci vás připravit o překvapení, ale koncentrujte se na chytrost přechodu ve druhou skladbu, nepochopitelně nazvanou "Eleven" (proč ne Second? :) ). "Eleven" jako taková je svým zvukem a pojetím velmi zajímavá a ve tvorbě GaD spíše netradiční (pro úplnost dodejme, že ji vytvořili se Scarlett Ettiene), značně mi připomíná Daft Punk - čistě akustická, plná roztodivných zvuků, mnohdy až poněkud zvláštních a disharmonických, vytváří však naprosto ojedinělý a úchvatný celek. Znovu se objevují tradiční prvky ztlumení a gradace. A znovu jemňoučký přechod do další skladby "Enemy", tentokrát plné mužského vokálu - v duchu ohodnocení vokálů Stealing Time od Above and Beyond a Cry For Help Leamy a Moora se jistě v nějaké zahraniční recenzi objeví "awful male vocal". Nenechte se chytit na špek, Jan Burton má hlas příjemný a vycvičený, žádné chyby nenajdete. Skladba má tradiční zvuk, uklidňující melodii a smysluplné vokály (v prospektu nelhali :) ).

Následující "Dust In The Wind" přináší nakopnuté basy, silnou melodii a vokály Molly Bancroft ("Dust in the wind... all we are is dust in the wind..."). Další v pořadí je "Mass Repeat" - oproti "Eleven" nepřináší žádná zvuková překvapení, je tedy snadnější na poslech a méně kontroverzní (ne každý má rád Daft Punk style). "Closer" lehce zrychluje tempo a zjemňuje basovou linku a znovu nabízí báječný vokál Molly. Oproti pomalejší předchozí i následující skladbě přináší vítanou změnu rytmu. "Not Enough" přidává další důležitý bod k indexu trancovosti (vysvětlím později) - jedná se o kouzelnou, pomalou skladbu... dovolím si říci přímo trancovou baladu, která staví na podmanivém hlasu Jana Burtona a chytře využívá zabarvení Janova hlasu a použití dvojhlasu zpívajícím nepatrně odlišnou melodii. Srdce romantika zaplesá, kouzelná věc. "Amsterdam Interlude", jak název napovídá, je zhruba dvouminutovou mezihrou s nesmírně příjemným klavírním (přinejmenším to klavír připomíná) rifem, která pak navazuje na další skladbu plnou nakopnutých basů (zlaté press-releasy, bez nich by byl mnohý recenzent přímo bezradný), lehce progressive zvuku a mužského vokálu. "New Path" překvapivě po klidné předchozí pasáži nepůsobí nijak rušivě či nekompaktně, tedy další vítaná změna rytmu. Zhruba v půli se skladba zlomí a změní, a jestli vám v té chvíli nepřeběhne mráz po zádech a nerozlije se úsměv na rtech, pak této hudbě zřejmě vůbec nerozumíte! Ani si nevšimnete, že nastupuje další skladba, již 10. v pořadí, "Sydney". Zda se autoři nechali inspirovat známou australskou metropolí nejsem schopen posoudit. Rychlé tempo, tvrdé basy, progesivní a vokálůprostý zvuk dovoluje odtušit jen to, že se jedná o parketový nakopávač. Což je pro nás jistě důležitejší zjištění. A další nenásilný předchod k předposlední skladbě, "Dangerous Power"... podmanivá melodie a silný vokál Jana Burtona vás ani na židli nenechá klidným, nádherná skladba. Dokonalé uklidnění skladby kolem půlky, a pak zprvu jemná a později příjemně brutální gradace vám dost možná vžene do očí slzy (nestyďte se). Pokud by byla v poslední fázi ještě více nakopnutá, aby měla dost síly zadupat vás do země, dosáhla by možná v pomyslném číslelném hodnocení skladeb na jedenáctku (z deseti), jelikož však v rámci soudržnosti alba bylo třeba zabezpečit plynulý přechod k poslednímu tracku, skladba se musela zklidnit a tvůrci se jednoznačně krotili. Že by remixerský future favourite? Já hlasuji pro!!! Poslední v pořadí je starý známý "Tracking Treasure Down", který mě snadno okouzlil hned napoprvé, když jsem ho nějaký ten pátek (čtvrtek :) ) zpátky slyšel poprvé v ASOTu. Není těžké pochopit proč - dovoluji si tvrdit, že je to Davův a Joshův masterpiece (nemluvě o okouzlujících vokálech Molly Bancroft), esence jejich tvorby - skladba, kterou si stačí poslechnout jen jednou a budete hned vědět, zda je milujete, nebo jsou vám ukradení. Celá skladba je nádherně našláplá, ale s bížícím se koncem alba z pochopitelných důvodů zvolňuje... ale to už stejně sedíte na židli (gauči, křesle) vyčerpaní radostným poskakováním kolem vašeho cdčkovače. Drobnou libůstku si hoši připravili i na posledních pár vteřinek alba, ale to si již poslechněte sami, nebudu vám kazit překvapení. To už se album rozjíždí znovu (pokud nemáte vypnutou cyklaci) a vy mu to rádi dovolíte a dáte si ho znovu... a znovu... a znovu...

Možná jste si všimli, zbožuji GaD... ten jejich jedinečný zvuk, specifické výrazové prvky, geniální vokály... a ten výjimečný a nepříliš obvyklý um dramatizovat skladby tím uklidňováním a následným gradováním do oblačných výšin. Žádnou jejich skladbu jsem nepřijal hůře nežli s nadšením. Věřím, že jsme v tom spolu, tedy když jste dočetli až sem. S dramatičností skladeb souvisí i "index trancovosti", který jsem si samozvaně vytvořil. Měl by vystihovat to, proč trance všichni posloucháme - hudba se prorve ušními bubínky přes mozek, centrum představivosti a zaútočí na nejslabší místo - srdce. Index trancovosti by měl vystihovat ty momenty, kdy vás skladba uchvátí - zježí se vám chlupy na rukou a temeni, přeběhne vám mráz po zádech, koutky úst se dotknou uší a mnohdy ukane slza štěstí. Ty chvíle, kdy se hudba dostane za hranici poslechu a dojde až do bodu intenzivního vnímání a prožívání celým tělem. I po měsíci častého poslechu má debutové album dvojice Josh Gabriel a Dave Dresden tolik síly, aby vám všechny tyto pocity zprostředkovala. A vskutku není mnoho podobných alb! Zodpovězení klíčové otázky z počátku článku je tedy velmi snadné - první autorské album Gabriel and Dresden je KURVA DOBRÉ!!! Pakliže jsem u Leamy a Moora hořekoval nad nenápadností, toto album je naprosto jedinečné, specifické, výjimečné... skvostné! Jestli máte Gabriel and Dresden alespoň trochu rádi, koupí alba nešlápnete vedle a dost možná jim ještě více propadnete. Pokud jste ale nadšení fanoušci této kalifornské dvojice, pak je pro vás koupě naprostou nezbytností a životní nutností! Hmmm... vy tu ještě sedíte? Mazejte do obchodu!

Resumé: Vše podstatné již bylo řečeno, ale pokud čtete jen závěrečné hodnocení, pak vězte, že jednak děláte velkou chybu, druhak se Davovi a Joshovi album nesmírně povedlo a bez pochyby se stane jedním z nejlepších alb roku 2006. Jednoznačně jím potvrdili všechny ty nominace na americké Dance Awards a ještě hloub se zaryli do srdcí fanoušků. Poslední poznámka - čím hlasitěji ho posloucháte, tím je lepší (ale funguje i potichoučku jako background music pro vaši práci). Tedy až do chvíle, kdy vám začne téct krev z uší :) Vedle Tri-State album roku... Tri-State zřejmě vítězí, ale jen o chloupeček, čistě pro obecně větší přitažlivost.

Pohled škarohlída: Jediná poznámka, která snižuje hodnotu alba - jedinečný zvuk GaD má i nevýhodu, může se časem přejíst. Řešení je však snadné, poslechněte si občas i něco jiného a album po těch pěti posleších denně vyměňte za jiné cd... a nechte si ho zase až na zítřek :)

Žánr: Trance, House, Progressive
Label: ORGANIZEDNATURE
Datum vydání: 05-06-2006
Délka: 70:05

01 Let Go
02 Eleven
03 Enemy
04 Dust In The Wind
05 Mass Repeat
06 Closer
07 Not Enough
08 Amsterdam Interlude
09 New Path
10 Sydney
11 Dangerous Power
12 Tracking Treasure Down

Poslední poznámka pod čarou: Gabriel And Dresden konečně vystoupí i v ČR, a to hned dvakrát - 17.8. v Praze (Duplex) a 18.8. v Mostě (Brooklyn). Diskuse na toto téma zde: http://forum.trance.cz/read.php?f=1&i=70339&t=70339&lg=cs&skin=

Napsat názor do DISKUSE


9.7. 14:56
NEZNÁMÉ SKLADBY / UNKNOWN TRACKS
29.6. 1:20
Aly & Fila presents FSOE
29.6. 0:58
A State Of Trance 2008 - 2018 (Radio Show)
28.6. 17:06
AZiL - trance DJ
25.6. 19:19
Video-recenze novinek (Freezer)

22.5. 9:25
How about drugs?
4.1. 3:20
Hodnot track nad tebou
1.5. 22:38
Máš něco na srdci ? ŘEKNI TO ...
26.4. 6:32
Zájezd na Street Parade 2018
31.12. 1:48
Free tracky

17.7. 23:14
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Tommy Kierland - Ethereal
17.7. 23:08
OUT! [TAR#138] Anoikis vs. Jerom - Solaris
17.7. 23:00
OUT! [Trance All-Stars Records] Mojashi - Salamander
11.7. 21:06
OUT! [TAR Oasis] Everi - Even Flow / Release Me
11.7. 20:59
OUT! [Beyond The Stars Recordings] Paul Steiner - Patet Caleum

16.4. 8:12
Markus Schulz & Smiley - The Dreamers (Official Video)
12.4. 21:36
Blümchen - Computerliebe (Official Video)
11.4. 16:44
Futurecode & Roxanne Emery - Dancing In The Rain (Official Video)
29.3. 17:00
Above & Beyond vs Armin van Buuren - Show Me Love (Official Video)
29.3. 16:59
Johan Gielen - Say My Name (Official Video)

15.12. 17:56
prodám 2xpioneer cdj1000mk3 a mix reloop iq2
1.2. 19:12
Vinyly na prodej
13.10. 20:15
Prodam trance/house/dance vinyly
12.9. 15:09
sháním náramek Above & Beyond
18.11. 16:53
PRODEJ: Trance vinyly(z let 2000 - 2008)...
 
ISSN 1213-7340, © 1999 - 2019 TRANCE.CZ